O Hareket Kentin Yüzüne Tükürmektir

Malatya'da, çevre alanında özellikle sokak temizliği konusunda farkındalık uyandırmak amacıyla “Malatyalılar Artık Yere Tükürmüyor” konulu bir çalışma başlatıldı.

O Hareket Kentin Yüzüne Tükürmektir Malatya Kültür-Sanat

Malatya Kent Konseyi Genel Sekreterliği ve İnönü Üniversitesi Din Kültürü Bölümü öğrencileri işbirliği ile çevre alanında özellikle sokak temizliği konusunda farkındalık uyandırmak amacıyla   “Malatyalılar Artık Yere Tükürmüyor” konulu bir çalışma başlatıldı.

Bu kapsamda Kent Konseyi Fethi Gemuhluoğlu Toplantı Salonunda Din kültürü Bölümü öğrencileri Rüveyda Atlı, Kübra Fedakâr, Hatice Kübra Atlı, Hüseyin Karaköse, Musa Torun, Selahattin Sürmeli bir basın açıklaması yaptılar.

Grup adına açıklama yapan Rüveyda Atlı Malatya da yaşam sürdürenlerin çevre duyarlılığı gelişmiş olmasına rağmen,  yerlere tükürme konusunda olumlu bir mesafe kaydedemediklerini bundan dolayı büyük bir rahatsızlık duyduklarını belirttiler. Tükürmenin kültürel anlamda olumsuzluğu, aşağılamayı çağrıştırdığını söyleyen Atlı, “Sokaklara tükürmek kentin yüzüne tükürmekten farksızdır” dedi.

Yere tükürmenin tüberküloz, verem, grip, bronşit, zatüre gibi bulaşıcı hastalıkların yayılmasına yol açtığını vurgulayan Atlı,  bu amaçla kamuoyunu bu yönde bilinçlendirmek ve bir farkındalık uyandırmak istediklerini söyledi.

Çevre korunmasının sadece çevre kurumlarına ve derneklerine has bir görev olmadığını, çevre bilincinin hepimizde olması gerektiğini kaydeden Atlı, “Çevreyi korumak insanlığa, inandığımız dini ve ahlaki değerlere, tarihe, kültüre, hukuka, insan haklarına, demokrasiye yani insan olmaya saygıdır” dedi.

Yere tükürme ayıbına artık bir son verilmesi gerektiğini söyleyen Atlı, din kültürü bölümü öğrencileri adına desteklerini esirgemeyen Kent Konseyi Genel Sekreteri Av. Ali Yıldırım’a ve Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Batar’a teşekkür ettiler.

Yapılan basın açıklamasının ardından öğrenciler kent merkezinde konu ile ilgili dikkat çekici afişler dağıttılar.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 602
Bu Ay : 6582
Toplam : 6582

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom