Tavukçuluk Ekonomiye Destek Sağlıyor

Malatya’nın Darende ilçesinde 1,3 milyon TL’lik hibe desteği ile kurulan tavukçuluk işletmeleri ilçe ekonomisine katkı sağlıyor.

Tavukçuluk Ekonomiye Destek Sağlıyor Malatya Ekonomi

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından desteklenen ve 11 tane çiftçinin daha 11-12. çağrı döneminde projelerini tarım ve kırsal kalkınmayı destekleme kurumuna verdi. 13’ncü çağrı döneminde ise 8 üretici projelerini verme hazırlıklarına başladı. Hibe miktarının yüzde 65 proje bedeli ile birlikte 1.3 milyon TL olduğu ve 25 bin başlık olduğu bildirildi.

Aşağı Ulupınar‘da tavuk üreticisi Bünyamin Erdoğan, “Şu anda civcivler 12 günlük. Daha öncekileri 38 günde gönderdik başarılı olduk. Bunlarda güzel olacak. Bir sıkıntımız yok. İki katlı daha kümes yapıyoruz. 150 binlik olacak ileride. Bir kooperatif kurup Darende et diye kendi entegremizi kendimiz kuracağız inşallah. Darende et olarak kendimiz üretirsek Darende ekonomisine katkı sağlarız“ dedi.

Erdoğan, “Tavukçuluk, Türkiye’de tarım kesiminin en güçlü sektörlerinden biridir. Geçimini bu sektörden sağlayan insan sayısı iki milyona yakındır ve sektörün yıllık cirosu 3 milyar ABD doları civarındadır. Üretim koşulları gelişmiş ülkelerle hemen hemen aynı olmakla birlikte, ülkemizdeki piliç tüketimi gelişmiş ülkelerdeki tüketimin yarısı kadardır. Bu potansiyelin değerlendirilmesi gerekir" ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 842
Bu Ay : 2371
Toplam : 2371

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom