Twitter'in Tekrar Devreye Girmesi

Malatya Hukukçular Derneği Başkanı Av. Necati Karabay, “Anayasa Mahkemesi’nde 5 üye 17 kişilik Anayasa Mahkemesi adına, böyle hukuka aykırı tartışmalı bir karar verip, Anayasa Mahkemesi’ni de tartışılır hale getiriyor” dedi.

Twitter'in Tekrar Devreye Girmesi Malatya Haber

Dernek binasında, dernek başkan yardımcısı Av. Emin Cömert ile birlikte basın açıklaması yapan Malatya Hukukçular Derneği Başkanı Av. Necati Karabay, “Hükümetin, Twitter’i kapatması üzerine Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunan bazı kişilerin bu talebi üzerine, Anayasa Mahkemesi, bu başvuruları öne çekip, iç hukuk yolları tüketilmeden, alt hukuk yolları adeta By-Pass edilerek hak ihlali yapıldığına karar vererek, Twitter’in tüm ülkemizde açılmasına karar vermiştir.

TİB de bu karara uyarak, ülkemizde Twitter’e erişimi yasaklama kararını kaldırmış, Twitter’e erişim tekrar sağlanmıştır. Bize göre Anayasa Mahkemesi’nin bu kararı, tartışmalı bir karar olup, ellerinde bulunan 17 bin adet bireysel başvuru dosyasından, Twitter ile ilgili olanları öne alıp, alelacele kabul kararı vererek, Türkiye Cumhuriyeti Devletine vergi vermemekte direnen, ülkemiz hukukuna, yargısına saygı göstermeyen bu ABD’li şirket adeta ödüllendirilmiştir” dedi.

“Birçok vatandaşın onur ve haysiyetinin katledildiği Twitter ortamına yönelik Türk mahkemelerinin verdiği engelleme kararlarını fiilen by-pass eden Anayasa Mahkemesi, tarihi bir hukuksuzluğa imza atmıştır” diyen Av. Karabay, şöyle devam etti:

“Çünkü, kendisine başvuruda bulunup Twitter’in açılmasını isteyenlerin, alt hukuk yollarını tüketmiş olma ilkesine uymamıştır. Bu nedenle de ülkemiz Yargısında kaos oluşacak ve Yargı kilitlenecektir. Bundan sonra insanlar, diğer alt hukuk yollarını denemeden direk Anayasa Mahkemesine dava açıp şansını deneyecek, Mahkeme kilitlenecek ve iş yapamaz hale gelecektir.

Böylece, Danıştay, Yargıtay anlamsızlaştırılacak, daha sonra giderek Anayasa Mahkemesi de anlamsızlaşacaktır. Danıştay, Yargıtay zaten sorunları çözmek için var. Normal mahkemelere gidip tazminat alıyorsunuz. Anayasa Mahkemesi, her türlü hak ihlalinde gidilecek mahkeme değildir. Anayasa Mahkemesi, diğer mahkemelerin üzerindeki bir mahkeme gibi oldu.”

Yine Anayasa Mahkemesi Twitter’e erişim kararını verirken, Bakanlığın cevabını beklemeden, TİB’in savunmasını dinlemeden acelece davayı kabul ederek, başka bir yanlışa da imza attığını ileri süren Av. Karabay, açıklamasını şöyle tamamladı:

“İşin en garip olanı ise:Twitter’e uygulanan yasağı 17 üyeli Anayasa Mahkemesi’nde, sadece beş üyenin verdiği karar kaldırmıştır. Yani, kararın altında 17 üyenin tamamının imzası yoktur. Anayasa’nın
147. Maddesi uyarınca Anayasa mahkemesi 17 üyeden oluşmaktadır. Beş kişilik daire veya bölüm tarafından verilen karara karşı en azından hakkı ihlal edilen kişinin 17 üyeden oluşan Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu’na itiraz edebilme hakkı olmalıdır. Ama yok. 5 üye 17 kişilik Anayasa Mahkemesi adına, böyle hukuka aykırı tartışmalı bir karar verip, Anayasa Mahkemesi’ni de tartışılır hale getiriyor.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 71
Bu Ay : 806
Toplam : 806

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom