Gençlik ve Malatya Çalıştayı Yapıldı

Malatya Kent Konseyi Gençlik Meclisi, gençlere yönelik yapmış olduğu sosyal ve kültürel çalışmalara bir yenisini daha ekledi. Bu kapsamda Gençlik Meclisi tarafından “Gençlik ve Malatya Çalıştayı” yapıldı topladı.

Gençlik ve Malatya Çalıştayı Yapıldı Malatya Kültür-Sanat

Kent Konseyi Fethi Gemuhluoğlu Toplantı Salonunda düzenlenen çalışmaya Gençlik Meclisi Başkanı Mustafa Akyıldız, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, İnönü Üniversitesi, Siyasi Parti Gençlik Kolları, Sivil Tolum Kuruluşlarında temsilciler katıldı.

Kent Konseyi Tarih Kültür Sanat Çalışma Grubu Temsilcisi Orhan Tuğrulca’nın konuşmacı olarak katıldığı çalıştayda konuşan Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı Mustafa Akyıldız, gençlik çalıştayı hakkında kısa bir bilgilendirme yaptı. Çalıştayın beş ana başlık altında değerlendirileceğini, ilk çalıştay konusunun Tarihçi Yazar Orhan Tuğrulca tarafından  “Gençlerin şehir algısı ve şehirden beklentileri” konusu olduğunu söyleyen Akyıldız, 26 Nisan Cumartesi Kent Konseyi Genel Sekreteri Av. Ali Yıldırım tarafından “Gençlerin Türkiye algısı ve Türkiye’den beklentileri”, 3 Mayıs Cumartesi İnönü Üniversitesi İletişim Fakültesinden Yrd. Doç. Dr. Mehmet Emin Babacan’ın “Gençlerin Medya – Dizilere Bakışı ve Beklentileri”, 10 Mayıs Cumartesi İnönü Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Vehbi Bayhan’ın “Sosyal Medyanın kullanımı ve Z kuşağı” konu başlıkları ile sunumlar gerçekleştirileceğini söyledi.

Çalıştayların Kent Konseyi Fethi Gemuhluoğlu Toplantı Salonunda düzenleneceğini söyleyen Akyıldız, 17 Mayıs Cumartesi genel bir değerlendirme toplantısının yapılarak, çalıştayda elde edilen sonuçların kamuoyu ile paylaşılacağını kaydetti.

İlk çalıştayda amaçlarının gençlerin bakış açısı ile Malatya’yı ele almak, gençlerin şehire ilişkin düşüncelerini birleştirerek sonuç odaklı çözümler üretmek olduğunu söyleyen Akyıldız, “Şehrin sireti suretine yansır anlayışı ile Malatya’nın sosyal dokusunun şehre ne kadar ulaştığını görmek istiyoruz” dedi.

Malatya’nın sosyal dokusunda çok önemli şahsiyetlerin yer aldığını,  Malatya’nın “İnsan Yetiştiren Şehir” algısı ile tanındığını vurgulayan Akyıldız, “ Bu perspektifte yaşadığımız şehri daha yakından tanıma fırsatı sundukları için Kent Konseyi Genel Sekreteri Av. Ali Yıldırım’a ve Genel Sekreterliğe çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Kent Konseyi Tarih Kültür Sanat Çalışma Grubu Temsilcisi Orhan Tuğrulca, Kent Konseyi çatısı altında Malatya için neler yapılabileceğine dair çok fazla çalışmalar yaptıklarını belirterek, gençlik meclisinin yapmış olduğu çalıştayın da bu anlamda çok önemli olduğunu söyledi.

Çalıştayın ilk bölümünde Malatya’nın kentsel gelişimi, Malatya Tarihi ve Malatya’da kurulan kent yerleşkeleri hakkında sunum yapan Tuğrulca, çalıştayın güzel sonuçlarla neticeleneceğine inandığını belirterek, Gençlik Meclisi Başkanı Mustafa Akyıldız’a ve Gençlik Meclisi üyelerine teşekkür etti.

Malatya Kent Tarihi hakkında bilgi veren Tuğrulca, kentlerin güçlerini kimliklerinden, kimliklerini ise tarihlerinden aldığını belirtti. Malatya tarihi ile ilgili bilinen ilk çalışmayı Vaizzade Abdulbaki Efendi’nin “Bazı Asardan Toplanmış Muhtasar Malatya Tarihi” adlı eser olduğunu söyleyen Tuğrulca, “1940 yılında İstanbul’da Cumhuriyet matbaasında basılan Ekrem ALÇINKAYA’ ya ait “Muhtasar Malatya Tarihi ve Coğrafyası” adlı eser basılan ilk Malatya Tarihi olarak kabul edilmektedir” dedi.

Malatya’nın ilk yerleşkelerinin Fırat vadisinde yoğunlaşmasının dikkat çekici olduğunu söyleyen Tuğrulca, İlk yerleşik hayatın başladığı Neolitik dönemde insanların, yerleşmeye daha elverişli ovaları ve su kenarlarını tercih ettiklerini belirtti.

Gelecek elli yılda cevabını bulmamız gereken çeşitli sorular olduğunu, bunların sosyal yapı ekonomik yapı, göç ve aidiyet, şehir ve kutsallık, İnsan –Şehir ve demokrasi, insan- mekân/şehir ilişkisinin geleceği, uzun vadede kenti bekleyen sorunlar olduğunu kaydeden Tuğrulca, “Bu şehir hepimizin. Her anlamda şehrimizin büyümesi ve gelişmesi için çalışmalıyız” dedi

Çalıştayın ikinci bölümünde gençler “ Malatya’daki mevcut duruma gençlerin bakışı” ve “ Gelecekteki Malatya’ya Gençlerin Bakışı” adı altında oluşturulan gruplarda fikir alışverişinde bulunarak ilk çalıştay raporunu oluşturdular.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 656
Bu Ay : 1279
Toplam : 1279

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom