Mesleğini, Fuarda Sergiledi

Kilisli yemenici ustası Mehmet Çürük, kaybolmaya yüz tutan yemenicilik mesleğini yıllardır sürdürüyor.

Mesleğini, Fuarda Sergiledi Malatya Haber

8. Malatya Tarım Teknolojileri Makine Hayvancılık ve Ekipmanları Fuarı kapsamında, Kilis'ten Malatya'ya gelen yemenici ustası Mehmet Çürük, birbirinden farklı yemenileri vatandaşların beğenisine sunuyor.
Kilis standında büyük ilgi gören Mehmet Usta, yemeniciliğin Yemen'den gelen bir meslek olduğunu ifade etti.
Yemenilerin şeker hastalarına iyi geldiğini kaydeden Mehmet Usta, "Yemeni komple deriden yapılıyor. Suni hiçbir malzeme kullanılmıyor. 4-5 hayvanın derisinden meydana geliyor. Ayağı terletip, koku yapmıyor. Doktorlar, yemenilerin şeker hastalarına iyi geldiğini söylüyorlar. İçi komple deri olduğu için ayağı şişirmiyor" dedi.

Mehmet Usta, yemenileri daha modern bir halde vatandaşlara sunduklarını belirterek, "Yemenilerin orijinali böyle değil. Günümüzde biz daha da modernleştirdik. Çünkü orijinalini yaptığımız zaman vatandaşlarımız, sadece süs eşyası olarak alıyorlar. Biz insanlarımız yemenileri kullansın diye yapıyoruz. Bunun yanında bu mesleğin kaybolmaması için elimizden geleni yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

Yemenilere vatandaşların büyük ilgi gösterdiğini dile getiren Mehmet Usta, "Yemenileri memleketimizde satıyoruz ama bizim maksadımız bunu tanıtmak. Bu nedenle de fuarlara katılıyoruz. İnsanlarımız yemenileri daha yakından görüyor ve bizden bilgi alıyorlar. Ben ilerleyen zamanlarda yemenilere olan ilginin daha da artacağına inanıyorum" diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 674
Bu Ay : 2203
Toplam : 2203

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom