TSO'dan Eker'e Don Zarar Talep Dosyası

“İlimiz afet kapsamına alınmalı. Kredi borç ödemeleri ve elektrik paraları 2 yıl ötelenmeli. Faizsiz kredi desteği sağlanmalı. Sigorta yaptırmayan üreticinin durumu da gözetilmeli”

TSO'dan Eker'e Don Zarar Talep Dosyası Malatya Haber

TSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç tarafından Malatya‘ya gelen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’e verilen dosyada, “İlimiz afet kapsamına alınmalı. Kredi borç ödemeleri ve elektrik paraları 2 yıl ötelenmeli. Faizsiz kredi desteği sağlanmalı. Sigorta yaptırmayan üreticinin durumu da gözetilmeli” talepleri yer aldı.

TSO Başkanı Erkoç tarafından Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’e sunulan dosyada şu ifadeler yer aldı:
“İlimizde 29-31 Mart tarihleri arasında yaşadığımız aşırı don nedeni ile son yılların en büyük zararını yaşadık. İlimiz ve ilçelerinin ortak tarımsal geçim kaynağı olan kayısı ağaçlarının tamamı büyük zarar görmüştür. Önceki yıllarda kısmi don zararları yaşanırken, bölgeden bölgeye derecesi değişirken, bu yıl erken açan yaprakların dahi yanmasına sebep olmuştur. Geçmişte hükümetimizin sağladığı hibe desteklerle çiftçimizin bu mağduriyeti giderilmiştir. Ekonomimizin yeniden canlanması için Çiftçi Kayıt Sistemi esas alınarak arazi dönüm başına hibe destek verilmelidir.

Kayısı üreticilerinin devlet bankalarına ve tarım kredi kooperatiflerine olan borçları ve elektrik fatura bedelleri bir sonraki hasat dönemi sonuna kadar, yani en az 2 yıl ertelenmelidir. Bir sonraki hasatta ödemek üzere emeğini de katarak temin ettiği kredi ile bu dönem sonuna umut ettiği hasat don zararı sonucunda umutları son bulmuştur. Üreticilere tekrardan tarımsal girdi maliyetlerini karşılamaları için faizsiz veya düşük faizli kredi tahsis edilmeli. Sigorta yaptıramayan üreticinin durumu da gözetilmelidir. Üreticilerin büyük bir bölümü, bir önceki yıl ürününü istediği fiyatta değerlendiremediğinden bahçesini sigortalatamamıştır; elde ettiği gelirle ancak işçi ve ilaçlama giderlerini karşılayabildiğinden sigortaya kaynak ayıramamıştır. İlimiz ekonomisinin esnaf, tüccar, sanayici, kısaca tüm kesimlerini direkt ilgilendiren bu konu afet kapsamında ele alınarak değerlendirilmeli.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 606
Bu Ay : 6586
Toplam : 6586

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom