2 Nisan Otizm Farkındalık Günü

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü, Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi (OÇEM) tarafından düzenlenen etkinlikle kutlandı.

2 Nisan Otizm Farkındalık Günü Malatya Haber

Abdulkadir Eriş Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi Salonu’nda gerçekleştirilen etkinlikte, otizmli çocuklar yaptıkları gösterilerle büyük alkış aldı.

Düzenlenen etkinlikte konuşan Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi Okulu Müdür Yardımcısı Serkan Köylü, "Okulumuzda otistik özellikleri ve bireysel farklılıkları nedeniyle İlkokul, ortaokul ve lise programlarının amaçlarını gerçekleştiremeyecek durumdaki otizm tanısı konmuş, 5 okul öncesi, 25 ilkokul, 17 ortaokul ve 12 İş Uygulama merkezi öğrencisi olmak üzere toplam 59 otizmli özel öğrencilerimize sınıf mevcutları bir ile dört arasında değişen 20 şubede eğitim verilmektedir. Yoğun davranış problemleri gösteren ve grup eğitimine uyum sağlayamayan öğrencilerin grup eğitimine hazırlanması amacıyla bireysel eğitim uygulaması, kaynaştırma eğitimine uyum sağlayamayan öğrencilerin kaynaştırma eğitimine hazırlanması amacıyla grup eğitimi uygulaması bakanlıkça hazırlanmış özel eğitim programı dahilinde yapılmaktadır. Eğitimde feda edilecek tek bir fert yoktur. Nihayetinde iyi bir eğitim almış otizmli çocuklarımızla pekala toplumsal yaşama ayak uydurabilecekler" dedi.

Köylü'nün konuşmasının ardından otizmli öğrenciler, hazırladıkları etkinlikleri sahneledi. Vali Vasip Şahin, otizmli çocukların sahneledikleri gösterileri büyük bir ilgiyle izledi.

Etkinlikte ayrıca, Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi'nde eğitim gören otizmli öğrencilerin hazırladıkları el işi ve resim sergisi de açıldı.

"DAHA İYİ BİR ORTAMDA EĞİTİM ALACAKLAR"

Malatya Valisi Vasip Şahin, otizmli öğrencileri düzenledikleri etkinlikten dolayı tebrik ederek, "Hem duygulandık hem de yapılan faaliyetleri görünce göğsümüz kabardı. Yapılan faaliyetlerin ailelere ve çocuklara ne kadar büyük destek olduğunu gördük" dedi.

Otizmli öğrencilerin daha iyi bir ortamda eğitim alacaklarını kaydeden Vali Şahin, "Biz mevcut okulumuzun yetersiz olduğunu biliyoruz. Geçen yıl 36 öğrencilik bir okul programa girmişti. Malatya'nın ve çevrenin kapasitesi düşünerek, bunu kabul etmedik. Bu sayının en az 100 olmasını talep ettik. Bu sene 100 olarak revize edildi ve projeye kabul edildi. İnşallah yaklaşık maliyetler ve statik hesaplar çıktıktan sonra ihalemizi yapacağız. Ve bu sene inşaatına başlanacak. İnşallah bu çocuklarımız çok daha iyi ortamlarda ve daha büyük bir okulda eğitimlerini alacaklar" ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 237
Bu Ay : 16373
Toplam : 16373

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom