'Don Zarar Tespiti, Mayıs Ayı Ortalarında Yapılabilir'

Malatya’da başta kayısı olmak üzere meyve çiçek, tomurcuklarında yaşanan zirai don olayının Mayıs ayı ortalarına doğru don zararının kesin tespiti yapılabileceği bildirildi.

'Don Zarar Tespiti, Mayıs Ayı Ortalarında Yapılabilir' Malatya Haber

Malatya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi, Malatya’da meyve çiçek ve tomurcuklarında yaşanan zirai don olayıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “İlimiz genelinde 30-31 Mart 2014 tarihlerinde İlçelere göre değişmekle birlikte orta ve yer yer kuvvetli don afeti meydana gelmiştir. Rakıma göre farklı fenolojik evrelerde bulunan kayısı ağaçları meydana gelen bu don afetinden olumsuz etkilenmiştir.

Mevsimin geçmiş yıllara göre erken seyretmesinin de etkisiyle kayısı ağaçları fenolojik olarak 700-bin 100 metre rakıma sahip kayısı bahçelerinde küçük meyve, bin 100-bin 500 metre rakımdaki alanlarda kısmen çiçek kısmen de taç yaprakları dökülüp kürkten çıkma evresindedir. Rakımı bin 500 metrenin üzerindeki alanlarda ise çiçeklenme safhasındadır” ifadelerini kullandı.

“Bilindiği üzere meydana gelen don afeti 5363 Sayılı Tarım Sigortaları Kanunu kapsamındaki tabii afetler içerisinde yer almaktadır. Bu nedenle de sigorta yaptıran çiftçilerimizin bahçelerinde TARSİM eksperleri tarafından ön hasar tespit çalışmaları yapılmaktadır. Ayrıca İl ve İlçe Müdürlüğümüz teknik elemanları tarafından da ön hasar tespit çalışmaları yürütülmektedir” diyen Selvi, açıklamasını şöyle tamamladı:

“Meydana gelen don afetinin meyve ağaçları üzerindeki tam etkisinin ortaya konulabilmesi için fenolojik olarak meyve tutum evresinden sonra Mayıs ayı ortalarına doğru don zararının kesin tespiti yapılabilecektir.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 173
Bu Ay : 6257
Toplam : 6257

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom