Seçimler Tarafsız Olarak Takip Edilecek

İnsan Hakları Derneği (İHD) Malatya Şube Başkanı Servet Akbudak, “30 Mart seçimlerinin demokratik yarış içerisinde geçmesini bekliyoruz” dedi.

Seçimler Tarafsız Olarak Takip Edilecek Malatya Siyaset

Dernek binasında yaptığı basın açıklamasında, yerel seçimleri Malatya dahil 38 ilde gözlemci olarak tarafsız şekilde takip edeceklerini söyleyen İHD Malatya Şube Başkanı Servet Akbudak, “İnsan Hakları Derneği, kurulduğu 1986 yılından beri Türkiye’de gerçekleştirilen milletvekilliği genel seçimlerini, yerel seçimleri ve halk oylamalarını gözlemleyerek sonuçları hakkında dönem dönem açıklamalar yapan, Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi ile AGİT Demokrasi ve İnsan Hakları Departmanıyla bu hususlarda görüş alış verişinde bulunan, devletten, hükümetten ve siyasi partilerden bağımsız gönüllü bir sivil insan hakları örgütüdür” ifadelerini kullandı.

“Anayasamızın 90. maddesi uyarınca yürürlükte bulunan temel hak ve özgürlüklerle ilgili uluslararası sözleşmelerin kanunlarla çelişmesi halinde bu sözleşmelere öncelik ve üstünlük tanınacağı kuralı bulunmaktadır. Taraf olduğumuz uluslararası sözleşmelerde düzenlenen siyaset yapma hakkı ile siyasete katılma hakkı gereği ve içerisinde yer aldığımız Birleşmiş Milletler, Avrupa Konseyi, Avrupa Birliği, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı kararları uyarınca genel ve yerel seçimlerde sivil toplum örgütlerinin bağımsız seçim gözlemleri yapabilmeleri gerektiği vurgulanmaktadır “diyen Akbudak, açıklamasını şöyle tamamladı:

“Türkiye’de bir grup sivil toplum örgütünün seçim günü seçimleri gözlemlediğini ve bu konuda il ve ilçe seçim kurullarının herhangi bir engel çıkarmadığını da not etmiştir. İHD, 2011 yılı genel seçimlerini Malatya dahil otuzdan fazla ilde izlemiş ve raporda belirtildiği gibi bir engelle karşılaşmamıştır. AGİT Demokrasi ve İnsan Hakları Departmanı sık sık Türkiye’ye ulusal ve uluslararası sivil toplum örgütlerinin bağımsız seçim gözlemi yapabilmesi konusunda izin verilmesini tavsiye etmektedir.

Bu nedenlerle İnsan Hakları Derneği’nin ekte/aşağıda isimleri belirtilen Malatya Şube yönetici, üyeleri ve aktivistleri ilimizde 30 Mart 2014 günü yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde bağımsız seçim gözlemi yapacaklardır.
30 Mart seçimlerinin demokratik yarış içerisinde geçmesini bekliyoruz.”
Akbudak, seçimlerde şaibe görüldüğünde güvenlik güçlerine haber verilmesini istedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 823
Bu Ay : 14999
Toplam : 14999

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom