Malatya’nın Puslu Yılları Çıktı

Gazeteci Yazar Şevket Başıbüyük’ün uzun süredir bir kuyumcu titizliği ile üzerinde çalıştığı “Malatya’nın Puslu Yılları” Beyan Yayınları arasında okuyucusuyla buluştu…

Malatya’nın Puslu Yılları Çıktı Malatya Kültür-Sanat

Ahmet Emin Yalman suikastı ile Necip Fazıl’ın engellenişinden, Hamit Fendoğlu’nun belediye başkanı seçilişinden sonraki olaylara, post modern darbenin olağanüstü koşullarında gazetecilik deneyimlerine değin pek çok meseleyi Malatya merkezli olarak Malatya’nın Puslu Yılları’nda anlatan Şevket Başıbüyük,  aslında bu kitapla hem Malatya  hem de Türk siyasi, edebi ve kültürel tarihine kaynak bir eser kazandırmış.

Malatya’nın Puslu Yılları, Malatya Valiliği ve Malatya Belediyesi işbirliği ile 29 Nisan – 4 Mayıs 2014 tarihinde açılacak olan Malatya Anadolu Kitap Fuarı’nda, Beyan Yayınları stadında okuyucusuyla buluşacaktır.  Şevket Başıbüyük  7. eseri olan “Malatya’nın Puslu Yılları”  hakkında şu açıklamalarda bulundu; “Bu eser her Malatyalının başucu eseri  olarak kitaplığında bulundurması gereken kaynak bir kitaptır. Çünkü Malatya’nın Puslu Yılları’nda  Malatya’nın mozaiğini tarihin sayfalarına taşıdım.” dedi. 

Kitaba ilginin çok fazla olacağını umut ettiğini söyleyen Başıbüyük, “Bu kitapta; Malatya’da 1952’den 1978’e, 1997’'den günümüze olup biten doğruları, yanlışları, gizlileri, saklıları, unutulanları, bilinenleri ve bilinmeyenleri gün ışığına çıkarttım.  Aynı zamanda bu kitapta Malatya’nın efsane  Belediye Başkanı  Hamido’nun Yassıada Anıları, Malatyalı Şair Şemsi Belliyle dostlukları, Sait Çekmegil ve Ekolü, Osman Yüksel Serdengeçti, Necip Fazıl Kısakürek’li Malatya, Vatan Gazetesi ve Başyazarı Ahmet Emin Yalman suikastı,suikastin fikir babası Musa Çağıl (Saatçi Musa)  gibi cumhuriyet sonrası Malatya’sına damga vurmuş kişileri  ve  yaşanan her türlü sancılı hadiseyi belgeleriyle  anlattım. Bu kitapta, Türkiye’nin fikri yapısına yön veren ve bir Türk mozaiği kültürünü içinde barındıran,  üzerinden olayların denenip, pilot bölge olarak seçilen Malatya’nın büyük imtihanlarını deşifre ettim. Dolayısıyla  Malatyalı olup da cumhuriyet sonrası Malatya’sına damga vurmuş kişilerin  bu kitapta ismi geçmemesi, anılmaması imkânsız…. Kısacası uzun süredir üzerinde çalıştığım bu eserde Malatya ve Malatyalıların tarihini yazdım. Tarihini öğrenmek isteyen  bir Malatyalı bu kitaba alakasız kalamaz.” ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 926
Bu Ay : 2508
Toplam : 2508

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom