Sosyal Politikarlar Desteklendi

AK Parti Malatya İl Başkanı Avukat Bülent Tüfenkci, son 12 yılda Malatya’ya Aile ve Sosyal Politikalar kapsamında 612 milyon TL ödeme yapıldığını söyledi.

Sosyal Politikarlar Desteklendi Malatya Asayiş

AK Parti Malatya İl Başkanı Avukat Bülent Tüfenkci, “AK Parti kurulduğu günden itibaren her zaman insan odaklı hizmet anlayışını benimsemiş, yaptığı tüm çalışmalarda önceliği her zaman insanına vermiştir. Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde başlattığı insan merkezli hizmet anlayışını, iktidarımız ile birlikte son 12 yılda tüm Türkiye’ye yayılmış, yayılmaya da devam edecektir. Bu anlayış içinde etkin, verimli ve daha hızlı hizmet sunmak amacıyla sosyal yardım ve hizmet alanındaki bütün kurum ve kuruluşlarımızı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde tek çatı altında birleştirdik. Bakanlık çatısı altında; kadınları, çocukları, yoksulları, şehit yakınlarını, gazileri, yaşlıları ve engellileri kapsayan çalışmaları birbiriyle ilişkili ve bütüncül bir bakış ile gerçekleştiriyoruz. Vatandaşlarımızın daha kaliteli bir hayat sürdürebilmesi için yeni ve kapsayıcı sosyal yardım ve sosyal destek programlarını hayata geçirdik. Engelli ve yaşlılara, eşi vefat etmiş kadınlara, muhtaç asker ailelerine yönelik düzenli sosyal yardım programlarını uygulamaya koyduk. 2003-2013 döneminde Malatya’da; Eşi vefat eden ve hiçbir sosyal güvencesi olmayan 3 bin 528 kadına, iki ayda bir olmak üzere, 500 TL maaş bağladık. Askerlerimizin gözü arkada kalmasın diye muhtaç durumda bulunan 214 asker ailesine (evli ise eşi, bekar ise annesi) askerlik süresince 250 TL maaş bağladık. Şartlı Eğitim Yardımıyla 24 bin 487 öğrenciye, Şartlı Sağlık Yardımları kapsamında 13 bin 68 hanede 33 bin 108 kişiye nakdi destek sağladık. 2013 yılında bütün vatandaşlarımızı sağlık güvencesine kavuşturan Genel Sağlık Sigortası uygulamasını başlattık. Yoksul vatandaşlarımız için bu kapsamda Malatya’da 107 bin kişiye 58 Milyon TL prim ödedik.” dedi.

MALATYA’DA EVDE BAKIM ÖDENEĞİ 35 MİLYON 600 BİN LİRAYA ULAŞTI

“Komşusu açken tok yatan bizden değildir” anlayışının mensupları olduğunu, bu nedenle sosyal yapıda gerçekleştirilen bu çalışmaları çok önemsediklerini ifade eden Bülent Tüfenkci, “Gıda, eğitim, sağlık, şartlı nakit transferi ile proje desteklerini içine alan sosyal yardımlar kapsamında Malatya’da 2003 yılında 4,4 Milyon TL kaynak ihtiyaç sahiplerine ulaştırılırken; 2013 yılında ihtiyaç sahiplerine ulaştırılan kaynak miktarını 132,8 Milyon TL’ye çıkardık. 2007 yılında yaptığımız değişiklikle 2022 sayılı kanun kapsamında 24 bin 990 kişiye, yaşlılık aylığı kapsamında 16 bin 686 kişiye, engelli yardımları kapsamında 7 bin 512 kişiye ve 789 engelli yakınına başladığı tarihten bugüne kadar toplam 47 milyon 300 bin lira nakdi yardım yaptık. İhtiyaç sahiplerinin eksiklerini gidermek için 2003-2013 (Eylül) döneminde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları eliyle vatandaşlarımıza 349,8 Milyon TL tutarında ayni ve nakdi yardım yaptık. 12 yıllık iktidarımız döneminde engelli vatandaşlarımızın haklarını güvence altına alacak anayasa değişiklikleri yaptık. Kamuda iş imkanı sağlamak, sınav merkezlerini engellilerin kullanabileceği hale getirmek, “engelsiz yaşam merkezleri” kurmak gibi köklü değişikliklere imza attık. Hem ülkeye ekonomik katkısı, hem de engellilerin toplumsal hayata tam ve etkin katılımının sağlanması amacıyla engellilerin istihdamını son 12 yılda görülmemiş derecede artırdık. Dünya da bir ilk gerçekleştirerek, Engelli Memur Seçme Sınavı’nı hayata geçirdik. 2013 yılında engelli vatandaşlarımızın tüm hassasiyetleri göz önünde bulundurarak Engelli Memur Seçme Sınavı’nı hayata geçirdik. Sınav, gerek yöntemi, gerek felsefesi, gerekse sonuçları itibarıyla dünyada bir ilk olma özelliğini taşıyor. Kamu da engelli istihdamı yaklaşık 6 kat arttı. Tüm Türkiye’de 2002 yılı itibariyle engelli kontenjanında memur olarak çalışan engelli sayısı 5 bin 777 iken bu rakam 2013 yılı sonu itibariyle 32 bin 21’e ulaştı. Yapılan yasal düzenlemelerle Türkiye çapında engelli işçi sayısı 89 bin 701’e ulaştı. Malatya’da 2013 yılı itibariyle 512 engelli memur ve 727 engelli işçi istihdam ediliyor. 2007 yılında engellilere evde bakım ve rehabilitasyon hizmetini başlatarak engelli vatandaşlarımızın hayat kalitesini yükseltme yolunda önemli bir adım attık. 2007’de Malatya’da 546 vatandaşımız bu hizmetten yararlanırken 2013 yılında bu rakam 4 bin 362’ye çıktı. Malatya’da başlangıç yılında 1 milyon 300 bin lira olan evde bakım ödeneği 2013 yılında yıllık olarak 35 milyon 600 bin liraya ulaştı. 2007-2013 yılları arasında Malatya’da engelli evde bakım ve rehabilitasyon hizmetleri için toplam 113 Milyon 500 bin lira ödenek ayırdık.” diye konuştu.

KADIN KONUKEVİ’NDE KALAN KADINLAR İÇİN YILLIK 718 BİN LİRA HARCAMA YAPILDI

İhtiyacı olan vatandaşlarımıza daha çabuk ulaşabilmek, sorunlarını daha hızlı çözebilmek amacıyla Alo 183 ve Alo 144 hatlarının kurulduğunu da sözlerine ekleyen Tüfenkci, “Aile, kadın, çocuk, engelli, yaşlı, şehit yakınları ve gazilere yönelik hizmetler Alo 183 hattından, sosyal yardımlar ve sosyal yardım projeleri hizmetleri Alo 144 hattından verilmektedir. İletişim merkezine gelen çağrılar, vatandaş temsilcisi, mevzuat uzmanı, mesleki uzman, saha koordinasyon uzmanı ve illerde bulunan Acil Müdahale Ekiplerince yedi gün yirmi dört saat faaliyetlerini sürdürmektedir. Alo 183 ve Alo 144 hatları hizmete girdiğinden bu yana, Malatya’da 7 bin 668 çağrıya cevap verdi. Şehit yakınları ve gazilere vefa borcunu ödeyen bir Türkiye Şehit yakınlarına tanınan istihdam hakkını birden ikiye çıkardık. Bu hakkı kullanabilecekler içerisine şehidimizin eşi, çocuğu ve kardeşinin yanı sıra şehidin anne ve babasını da ekledik. Kadına karşı şiddette etkin mücadele dönemini başlattık. Ülkemizde kadın erkek eşitliğinin sağlanması, toplumsal yaşamın tüm alanlarında kadınların konumlarının güçlendirilmesi ve kadınlara karşı her türlü ayrımcılığın önlenmesi için politikalar üretmek, strateji geliştirmek, tüm paydaşlarla iş birliği yapmak ve koordinasyonu sağlamak üzere özel önlemler aldık. Ulusal Eylem Planı, Kısa (2013-2013), Orta (2013- 2014) ve Uzun vade (2013-2015 ve sonrası) olmak üzere üç uygulama dönemini içine almaktadır. Bu kapsamda 2013 yılında Malatya’daki Kadın Konukevi’nde kalan kadınlar için yıllık 718 bin lira harcama yaptık. Yeni tesislerin yatırımları devam ediyor.” diyerek sözlerine son verdi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 63
Bu Ay : 4429
Toplam : 4429

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom