Sağlık İçin Günde 30 Dk Şart

Malatya İl Halk Sağlığı Müdürü Doktor Kemal Şener, “Meme ve kolon kanserlerinin yaklaşık yüzde 21-25’inin, diyabetin yüzde 27’sinin ve iskemik kalp hastalığının yüzde 30’unun ana nedeni hareketsizlik olduğu bilinmektedir” dedi.

Sağlık İçin Günde 30 Dk Şart Malatya Yaşam-Sağlık

İl Halk Sağlığı Müdürü Doktor Kemal Şener, yaptığı açıklamada, “Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı'nın her ay planlı olarak düzenlemiş olduğu ‘Sağlık Çalışanları ile Yürüyoruz’ temalı yürüyüş gerçekleştirildi. Yürüyüş Kongre ve Kültür Merkezi önünden başlayıp Halk Sağlığı Müdürlüğü önünde sonlandı. Yürüyüş etkinliğimiz Müdürlüğümüz, İl Sağlık Müdürlüğü, Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği personelleri ile özel sağlık kurumlarının büyük bir katılımıyla gerçekleşti.

Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı kapsamında 2014 yılı ‘Sağlıklı Yaşam ve Hareket Yılı’ ilan edilmiştir. Bu kapsamda 2014 yılında her ayın son Pazar günü söz konusu etkinlikler farklı temalar ile yapılacaktır” ifadelerini kullandı.

“Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması rapor sonuçlarına göre ülkemizde bireylerin yüzde 71,9’unun hareketsiz yaşadığı bilinmekte olup, çocukluk yaş grubunda TV, bilgisayar, internet, ev ödevi, ders çalışma için hareketsiz geçirilen ortalama süre ise günde ortalama 6 saattir.

Fiziksel hareketsizlik kronik hastalıkların risk faktörlerinden biridir ve dünya genelindeki ölüme neden olan risk faktörleri sıralamasında dördüncü sırada yer almaktadır. Meme ve kolon kanserlerinin yaklaşık yüzde 21-25’inin, diyabetin yüzde 27’sinin ve iskemik kalp hastalığının yüzde 30’unun ana nedeninde yine hareketsizlik olduğu bilinmektedir” diyen Şener, açıklamasını şöyle tamamladı:

“Sağlıklı kalabilmek için gün içinde en az 30 dakika tempolu yürüyüş yapmayı alışkanlık haline getirmek önemli bir faktördür. Egzersiz yapmak bir yaşam biçimi olmalıdır, günlük hayatımızı planlarken mutlaka egzersize yer vermeliyiz. Hafta da en az 3 gün 30 dakika yürüyüş yapın. Günde en az 8- 10 bardak su tüketin. 5 porsiyon sebze-meyve tüketin. Günde 1 çay kaşığından fazla tuz tüketmeyin. Asansör yerine merdiven kullanın. Yakın mesafeler için araç kullanmayın.”

Nisan ayındaki yürüyüşün ise 27 Nisan 2014 Pazar günü ‘Belediyelerimizle Yürüyoruz’ temasıyla gerçekleştirileceği kaydedildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 468
Bu Ay : 6448
Toplam : 6448

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom