Yaşlılar Haftası

Malatya İl Halk Sağlığı Müdürü Doktor Kemal Şener, “Yatağa bağımlı yaşlı hastalarımıza evde bakım hizmeti vermek, yeni alternatif sağlık hizmetleri geliştirmek en önemli görevlerimizin başındadır” dedi.

Yaşlılar Haftası Malatya Haber

Yaşlılar Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada yaşlılara verdikleri hizmetlerden söz eden İl Halk Sağlığı Müdürü Doktor Kemal Şener, “Yaşlılar günü ve haftası ülkemizde geriatrik yaş grubunun hayat kalitesini yükseltmek kadar, aktif sosyal hayatın dışına itilmelerinin önlenmesi açısından farkındalık oluşturmak, toplumun konuya duyarlılığını artırmak için önemli bir gündür.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 65 yaş ve üzeri bireyleri “yaşlı” olarak tanımlamaktadır. Yaşlılığın seyrine ve vücut fonksiyonlarında oluşan değişikliklere göre yaşlılık dönemleri ise 65-74 yaş arası “geç yetişkinlik’’, 75-84 yaş arası “yaşlılık’’ ve 85 yaş ve üzeri de “ileri yaşlılık” dönemi olarak sınıflandırılmaktadır.

Her insan için değişik mana ve önem ifade eden yaşlılık, hayatın çok özel bir dönemidir” ifadelerini kullandı.
Yaşlıların hayat tecrübesinden yararlanmak gerektiğini bildiren Şener, daha sonra şunları söyledi:

“Yaşlılarımız hayat tecrübelerini bugüne taşıyarak daha ileri bir toplum olmamıza katkı sağlayan, kültürümüzün ve değerlerimizin yegâne koruyucularıdır. Geleceğe şekil verecek olan gençleri yetiştirmekle yarınlarımızın teminatı olan yaşlılarımızın hak ettiği bakım ve saygıyı görmesini sağlamak toplum olarak hepimizin sorumluluğudur. Yaşlı bireylerin toplumla bütünleşmesi, daha aktif olması ve yaşama bağlı kılınmaları gerekir. Ailelerinden ve çocuklarından bu hizmeti çeşitli nedenlerle alamayanlara bu hizmet, imkânlar ölçüsünde Devletimizin ilgili kurum ve kuruluşları tarafından verilmektedir. Bizleri bugünlere ve geleceğe hazırlayan yaşlılarımız için hayatı kolaylaştırmak ve kimseye muhtaç olmadan yaşamlarını sürdürmek tüm toplumun öncelikli görevleri arasındadır.

Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak yaşlı vatandaşlarımıza sağlık hizmetlerini yaygınlaştırmak, hizmet kalitesini artırmak, sağlık hizmetine erişilebilirliği sağlamak, bu bağlamda sağlık hizmetine ulaşmakta zorluk çeken, yatağa bağımlı yaşlı hastalarımıza evde bakım hizmeti vermek, yeni alternatif sağlık hizmetleri geliştirmek en önemli görevlerimizin başındadır.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 933
Bu Ay : 2501
Toplam : 2501

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom