Çin'den Kayısıyı İncelemeye Geldiler

Kayısı konusunda çalışmalarda bulunmak üzere Çek Cumhuriyeti ve Çin’den gelen akademisyenler, Malatya İnönü Üniversitesi’nde Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik’i makamında ziyaret etti.

Çin'den Kayısıyı İncelemeye Geldiler Malatya Haber

Ortak proje çalışmaları yapmak, kısa süreli öğrenci ve personel değişimini hayata geçirmek amacıyla Şubat ayında Avrupa Birliği Erasmus Programı kapsamında İnönü Üniversitesi ile Çek Cumhuriyeti Mendel Üniversitesi arasında bir anlaşma yapılmıştı. Bu anlaşma çerçevesinde kayısı ile ilgili projeleri görüşmek amacıyla Malatya’ya gelen Mendel Üniversitesi Bahçe Bitkileri Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Ivo Ondrasek ile Meyvecilik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Boris Kriska, 95 yıllık bir geçmişi olan Mendel Tarım Üniversitesi’nde tarım, meyvecilik, süs bitkileri, bağcılık konusunda beş fakülte ve bir enstitüde toplam 10 bin 250 öğrencinin öğrenim gördüğünü, İnönü Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile kayısı konusunda ortak proje yapmak istediklerini ve bugünkü ziyaretlerinde de bu konuyu görüşeceklerini söyledi. Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bayram Murat Asma ise Dr. Ondrasek ve Prof. Dr. Kriska ile birlikte bir projede çalıştıklarını, kayısı ıslah çalışmaları ve yeni stratejiler konusunda fakültelerinde ortaklaşa bir workshop yapacaklarını ifade etti.

Aynı ziyarette kayısı konusunda çalışmalar yapmak üzere Çin’in Liaoning Eyaleti Meyvecilik Araştırma Enstitüsü’nden Malatya’ya gelen Zhang Qiuping ve Ming Xu da yer aldı. Çinli araştırıcılar, AB Yedinci Çerçeve Programı dâhilinde 2011 yılından beri devam eden Çin, Fransa, Almanya, Türkiye ve Azerbaycan’ın ortak olduğu “Orta Asya, Kafkasya ve Avrupa’da Taş Çekirdekli Meyve Ağaçlarında Genetik Çeşitlilik” projesi kapsamında İnönü Üniversitesinde bir ay kalacak.

Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, yurt dışından gelen konuklarına ziyaret anısına çeşitli hediyeler verdi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 109
Bu Ay : 1638
Toplam : 1638

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom