Bilim Şenliği Ödül Töreni Düzenlendi

Türkiye Bilimsel Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından düzenlenen Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Bölge Yarışması sonuçları açıklandı ve ödül töreni düzenlendi.

Bilim Şenliği Ödül Töreni Düzenlendi Malatya Haber

Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen yarışma sonuçlarının açıklanması ve ödül töreninde konuşan Vali Vasip Şahin, 8 ilin 565 proje ile başvurduğu ve elemeler sonucunda 100 projenin belge sergisine katıldığı aşamayı anlatıp, “İnşallah imkanlarınız daha iyi olur ve daha güzel projeler hazırlarsınız. Eğitim sistemini biraz daha iyileştirip, sizlerin boş zamanlarını biraz daha çoğaltarak, bu tür kendi kabiliyetlerinizi hem keşfe hem de geliştirmeye yönelik çalışmalarda size fırsat sağlamamız lazım ” diyerek, emeği geçenlere teşekkür etti.
İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik ise şunları söyledi:
“Sporun alt yapısında nasıl iyi sporcular yetişiyorsa Türkiye’de iyi bilim insanları da sizlerin arasından çıkacaktır. Biz de İnönü Üniversitesi olarak bilim insanı yetiştirmede azama çaba gösteriyoruz.”
Rektör Yardımcısı ve Bilim Şenliği organizatörü Prof. Dr. İsmail Özdemir de, “TÜBİTAK’ın 12 bölge merkezinde düzenlediği yarışma; Bilgisayar, Biyoloji, Coğrafya, Fizik, Kimya, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji ve Tarih alanlarında yapılmıştır” diyerek, bölgeden 8 il’in katıldığı yarışma sonunda birincilerin Ankara’daki final yarışmasına katılacağını vurguladı.

“Bölgeye ait proje sayısı 405 iken bu yıl sayı 568'e yükselmiştir. İl bazında baktığımızda özellikle merkez okulların yanında ilçelerden de katılımın sağlanmış olması bizi son derece memnun etti. Bu başarının önümüzdeki yıllarda artarak devam edeceğini ümit ediyorum” diyen Özdemir, “TÜBİTAK'ın 12 bölge merkezinde düzenlediği yarışmada, Malatya bölgesi olarak Adıyaman (49), Bingöl (15), Diyarbakır (69), Elazığ (78), Malatya (215), Mardin (25), Şanlıurfa (91) ve Tunceli (26) illerinde bağlı olduğu bölge merkezimize toplam 568 proje başvurusu olmuştur.
Bu projeler bölgeye bağlı üniversitelerin farklı dallarından 30 öğretim üyesinden oluşan jüriler tarafından değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme sonucunda 100 proje Malatya bölge sergisine davet edilmiş olup 14 tanesi 5-9 Mayıs 2014 tarihlerinde finalist olarak Ankara sergisine katılacaktır. Proje sergisi sürerken Malatya'dan ve bölge illerinden çok sayıda ziyaretçi sergiyi gezmiştir” ifadelerini kullandı.

5-9 Mayıs 2014 tarihlerinde finalist olarak Ankara sergisine katılacak birinci projeyi yapan okullar şunlar:
“Diyarbakır Ergani Şehit Jandarma Pilot Yüzbaşı Lütfü Gün Meslek Lisesi, Elazığ Özel Doğa Anadolu Lisesi, Malatya Bahri lisesi, Tunceli Özel Munzur Fen lisesi, Diyarbakır Bağlar KİPTAŞ Meslek Lisesi, Elazığ Özel Doğa Anadolu Lisesi, Malatya Özel Rahime Batu Fen Lisesi, Şanlıurfa Özel Çağlayan Murat Anadolu Lisesi ve Çağlayan Murat Fen Lisesi, Adıyaman Altınşehir Anadolu lisesi, Elazığ Karakaya Fen lisesi, Malatya Niyazi Mısri Sosyal Bilimler Lisesi ve Anadolu Lisesi ve ve Malatya BİLSEM, Malatya Anadolu Lisesi ve Malatya BİLSEM, Malatya Bahçebaşı Anadolu Lisesi.”

Ödülleri, Vali ve Rektörün yanı sıra, Yeşilyurt Kaymakamı Nesim Babahanoğlu, Yeşilyurt belediye başkanı Mehmet Kavuk, Milli eğitim müdür Vekili Mahmut Berk, Ticaret Borsası Başkanı Gürsel Özbey, Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreter Vekili Abdullah Duran ile diğer STK temsilcileri verdi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 3
Bugün : 545
Bu Ay : 7691
Toplam : 7691

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom