Öğretmen Okullarının Kuruluşunun 166'ncı Yılı

Sınıf Öğretmenleri Derneği (SÖDER) Malatya Şubesi Başkanı Erkan Tekgül, “Öğretmen okulları geçmişte olduğu gibi günümüzde de topluma ışık tutan çağdaş, vizyoner, bilgili, kültürlü ve ahlaklı nesil yetiştirmeye devam etmektedir” dedi.

Öğretmen Okullarının Kuruluşunun 166'ncı Yılı Malatya Haber

SÖDER Malatya Şubesi Başkanı Erkan Tekgül, “Öğretmen Okullarının 166. Kuruluş Yıldönümü" münasebetiyle bir basın açıklaması yayınladı.

Tekgül, “19. yüzyılın önemli devlet ve bilim adamı olan, yenilik ve değişimin öncülerinden Ahmet Cevdet Paşa' nın temellerini attığı öğretmen okulları, rüştiyeler öğretmen yetiştirmek amacıyla 16 Mart 1848 de Darül Muallimin-i Rüşdi adıyla açılmıştır. Bu tarih, öğretmen okullarının ilk kuruluş tarihi olarak kabul edilmekte ve bugüne kadar her yılın 16 Mart tarihi öğretmen okullarının kuruluş yıldönümü olarak kutlanmaktadır” ifadelerini kullandı.

“Türkiye Cumhuriyeti tarihsel sürecinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olmak üzere öğretmen okulları, Köy Muallim Mektepleri, Köy Enstitüleri, İlk Öğretmen Okulları, Yüksek Öğretmen Okulları, Eğitim Enstitüleri gibi farklı isimler altında ülkemize hizmetini devam ettirmiştir” diyen Tekgül, açıklamasını şöyle tamamladı:

“1982 yılında yürürlüğe giren 41 Sayılı Kanun Hükmündeki Kararname ile öğretmen yetiştirme görevi üniversitelere verilmiş ve 2 yıllık eğitim enstitüleri Eğitim Yüksek Okuluna dönüştürülerek eğitim fakültelerine bağlanmıştır. Eğitim yüksek okullarının süresi, 1989-1990 öğretim yılından itibaren 4 yıla çıkarılmış ve bazıları eğitim fakülteleriyle birleştirilerek bu kurumlar ‘Sınıf Öğretmenliği Bölümüne’ dönüştürülmüştür.

1982 yılından itibaren Anadolu Öğretmen Liseleri Eğitim Fakültelerine öğrenci gönderen en büyük kaynak olmaya devam etmektedir. Öğretmen okulları geçmişte olduğu gibi günümüzde de topluma ışık tutan çağdaş, vizyoner, bilgili, kültürlü ve ahlaklı nesil yetiştirmeye devam etmektedir. Bizler öğretmenlik mesleğinin sevgi, sabır, şefkat ve fedakarlık mesleği olduğunu her zaman toplumla paylaşmakta ve bu duygu ve inançla tüm fedakar öğretmenlerimizin bu anlamlı gününü kutlarız.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 94
Bu Ay : 4460
Toplam : 4460

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom