Baskil'e Ulaşım Sorunu İçin Çözüm İstendi

Malatya’dan Elazığ’ın Baskil ilçesi arasında yaşanan ulaşım sorunun çözülmesi istendi.

Baskil'e Ulaşım Sorunu İçin Çözüm İstendi Malatya Haber

Baskilliler Derneği Başkanı Yunus Görgün, “Baskil’den 62 köy ve 110 mezrada yaşayan insanlardan yaklaşık 70 bin insan Malatya’da ikamet etmekteler. Günde ortalama 5 bin insan feribotla ulaşım sağlıyor. Feribotla ulaşım kısıtlı, sabah 08.00, akşam 16.00 arası çalışıyor. Gece bir hastası olan, cenazesi olan Kömürhan Köprüsünü kullanıyor. Ulaşım olarak hem zaman kaybı, ekonomik olaraktan vatandaşı mağdur ediyor. Malatya ile bütün sosyal aktivitelerini ve ticaret ilişkilerini sağlayan bu insanlar çiftçilikle uğraşmaktalar. Kömürhan köprüsünü dolanıp Malatya’ya gelen bu köyler 140 kilometre yol alıyorlar. Bu köprü yapılırsa mesafe 20 kilometreye düşecek” ifadelerini kullandı.
Görgün, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Malatya’da Karakaya Baraj Gölü’nde 29 Ağustos 2002 tarihinde meydana gelen feribot faciasında 13 kişi hayatını kaybetmiş hala 2 kişinin cesedi bulunamamıştır. Başka acılar yaşanmaması için sağlıklı bir ulaşım şekli olan demir yolu köprüsü üzerine, karayolu köprüsünün yapılması sağlanmalıdır. Bu siyasi bir malzeme olmamalı yılda bir defa gelip oy uğruna insanlara ümit verilmemelidir. Bizim tek isteğimiz şuandaki demir yolu köprüsü üzerine, karayolu köprüsünün yapımı için ödenek çıkarılmasıdır. Projesi hazır, fizibilite raporları tam. Bu konuda Başbakanımızdan, Sayın Valimizden, Milletvekillerimizden, ilgili kurum amirlerinden yardım bekliyoruz.”

Baskil İlçesi Bilaluşağı köyünden Sabri Yıldız ise yaşadığı sıkıntıları şöyle dile getirdi:

“Bizim en önemli sıkıntımız ulaşım sıkıntısıdır. Biz ulaşımlarımız feribotla yapıyoruz. Malatya’ya bir hastamızı yetiştiremedik feribotun önünde vefat etti. Çiftçilik yapıyoruz. Bütün işlerimizi Malatya üzerinden görüyoruz. Sabah erken işçi getiremiyoruz. Akşam götüremiyoruz. Özellikle Baskil’in Malatya’ya bakan yüzü sahil köylerin hepsi mağdur durumdadır.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 803
Bu Ay : 7600
Toplam : 7600

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom