Haşereler İle Mücadele Başlatıldı

Malatya Belediyesi haşere ile mücadele çalışmalarına başladı. Özellikle yaz aylarında büyük rahatsızlık veren ve sağlık açısından tehlike arzeden Haşere ile mücadele konusunda bilimsel çalışmalar yürüten Malatya Belediyesi, 2014 yılı çalışmalarına 1 Mart itibariyle başladı.

Haşereler İle Mücadele Başlatıldı Malatya Haber

Konuyla ilgili olarak verilen bilgilere göre, insan sağlığını tehdit eden ve insanlara rahatsızlık veren sivrisinek, tatarcık, kene gibi haşerelerin üremesinin önüne geçmek için Malatya Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü denetiminde 2014 yılı ilaçlama çalışmalarının başladığı belirtildi. Haşereyle etkin bir mücadele  için yapılan ve yapılacak olan ilaçlama çalışmalarla ilgili şu bilgiler verildi:

 Vektör üreme alanları olan çöp toplama alanı, su arıtma tesisi, su birikintileri, bodrumlar, inşaatlar, foseptik, rögar, mazgal, kontrolsüz çöp alanı, ahır, gübrelik, havuz, kanal, konteyner, lastik, varil, kuyu, dere, göl pazaryeri gibi haşere üreme noktalarına yönelik, karasinek ve sivrisinekler henüz larva (kurtçuk) döneminde iken ergin hale gelip uçmadan kaynağından yok edilebilmesi için 1 Mart tarihinden itibaren 16-18 günlük periyotlarla larvasit ilaçlama yapılmaktadır.

Ergin (uçkun) haşerelerle mücadele için ise 15 Mayıs – 31 Ekim tarihleri arasında soğuk sisleme cihazları ile 8 günlük periyotlarla biyosidal ilaçlama yapılacaktır.

Ayrıca yaz aylarında ergin karasineklerin beslenme, saklanma ve üreme alanları olan çöp konteynerleri, hayvan barınakları, organik atıkların bulunduğu kaynaklar 45 günlük periyotlarla rezidüel (kalıcı) karasinek ilaçlamaları yapılacaktır.

Kullanılan İlaçlar insanlara zarar vermiyor

Haşere ile mücadele için yapılan çalışmalarda kullanılan ilaçlar, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından önerilen ve Sağlık Bakanlığı tarafından, halk sağlığı alanında kullanılmak üzere ruhsatlandırılmış olup, insan sağlığı açısından bir olumsuzluğu bulunmamaktadır.

Sağlıklı ve haşeresiz bir Malatya için herkesin katkı sunması gerekiyor

Yapılan açıklamada, haşere ile mücadelede başarılı olunması için sadece ilaçlama yapmanın yeterli olmadığı belirtilerek, vatandaşların da bu çalışmalara katkı sunması gerektiği belirtildi.

Haşerelerin insanlara hem sağlık açısından zarar verdiği, hem de özellikle küçük çocuklar başta olmak üzere insanlara büyük rahatsızlıklar verdiği belirtilen açıklamada, vatandaşların dikkat etmesi gereken hususlar da şöyle sıralandı:

  • Çöpler, sızdırmaz çöp torbalarına konulduktan sonra ağzının sıkı bir şekilde bağlanarak, belirtilen saatlerde dışarıya çıkarılması,
  • Bahçelerde bulunan havuzlardaki suların, uzun süre durağan şekilde bırakılmaması,
  • Ev ve bahçelerde uzun süre çöp bırakılmaması,
  • Binalara ait çatı ve bodrum katlarda bulunan ve damlatan su vanalarının tamir edilerek, su birikintisinin önüne geçilmesi,
  • Bahçelerde bulunan su kaplarının boşaltılarak, ağzının ters çevrilmesi ve kuru tutulması vs.

Vatandaşlar tarafından yukarıda belirtilen uyarılara dikkat edilmesi halinde, hem haşerelerin üremesinin önüne geçileceği, hem de haşere ile mücadelede maliyetlerin düşeceği kaydedil

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 11
Bugün : 746
Bu Ay : 2328
Toplam : 2328

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom