Kayısıda Don Zararı ve Öneriler

Malatya Kayısı Araştırma İstasyonu Müdürü Yaşar Zengin, “Don konusu kayısı üreticilerimiz tarafından dikkatle değerlendirilerek gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir” dedi.

Kayısıda Don Zararı ve Öneriler Malatya Haber

Kayısı ağaçlarının çiçek açması ve bugünlerde Meteoroloji tarafından don tahmini yapılması nedeniyle yaptığı açıklamada üreticileri uyaran Kayısı Araştırma İstasyonu Müdürü Yaşar Zengin, “Malatya Meteoroloji Müdürlüğü tarafından 11 Mart 2014’ü 12 Mart 2014’e bağlayan gece hafif kuvvette, 12 Mart 2014’ü 13 Mart 2014’e bağlayan gece ise orta şiddette zirai don uyarısı yapılmıştır.

İstasyonumuz tarafından yapılan saha çalışmalarında özellikle bin metre rakımın altında kalan yerlerde tam çiçekte bulunan kayısı ağaçları için dona karşı aktif önlemler alınması gerektiği gözlenmiştir. Bin metre rakımın üstünde tomurcukları kabarmış ancak çiçek açma safhasına ulaşmamış kayısı ağaçlarında, düşük sıcaklığın etki süresine bağlı olarak yer yer hafif hasar olasılığı olmakla birlikte bu tür yerlerde önemli bir don zararı beklentisi öngörülmemektedir.

Tam çiçeklenme döneminde bulunan ağaçların olduğu bahçelerde üreticilerimizin lastik yakma, ıslak sap saman yakma, petrol ürünleri kullanarak dumanlama yapma, sulama sistemini kullanarak ağaçlara yağmurlama yapma gibi aktif önlemleri değerlendirmeleri ve bunlar için hazırlıklarını tamamlamaları gerekmektedir. Bahse konu aktif önlemlerin yapılmasında dikkat edilecek en önemli husus özellikle gece saat 01:00’dan sonra sabah saatlerine kadar sıcaklık değerlerinin kontrol edilmesi ve sıcaklığın 0 oC’nin altına düştüğü andan itibaren dumanlama, yağmurlama ve sisleme gibi faaliyetlere başlanmasıdır. Özellikle yağmurlama sulama ile alınacak önlemlerde sıcaklığın 0 oC’nin altına düşmediği zamanlarda yapılacak olan sulamalarda don olmasa bile önemli zararlanmaların gözlenmesi söz konusudur. Üreticilerimizin dikkatli olmaları önemle duyulur” ifadelerini kullandı.

Kayısı çeşitleri ilkbahar geç donları kapsamındaki düşük sıcaklıklara içinde bulundukları gelişme dönemine, çiçek tomurcuğu, çiçek ya da küçük meyve ve düşük sıcaklığın süresine göre farklı düzeylerde zarar gördüğüne dikkat çeken zengin, “ Bu dönemlerin en hassas olanı küçük meyve dönemidir. Açmış ancak henüz meyve oluşumu başlamamış çiçeklerin düşük sıcaklıklardan zarar görme düzeyi için kritik sıcaklık -2.3 C, yüzde 10 oranında zarar için -3,3 C ve yüzde 90 oranında zarar için -6.4 C gösterilmektedir. (Kontrollü koşullarda kayısılar üzerinde yapılan bir çalışmada ‘Hacıhaliloğlu’ çeşidinin tam açmış çiçekleri -4 C sıcaklıkta 1 ve 3 saat tutulmuş, bunlarda zararlanma oranı yüzde 21.7 olarak kaydedilmiştir.) Bununla birlikte küçük meyve döneminde don zararı için kritik sıcaklık -1.1 C , yüzde 10 oranında zarar için -2.3 C ve yüzde 90 oranında zarar için -3.3 C gösterilmektedir. Yine kontrollü koşullarda yapılan bir çalışmada ‘Hacıhaliloğlu çeşidinin küçük meyveleri -3 C sıcaklıkta 1 saat tutulmuş, bunların yüzde 90’ı ölmüştür. Konunun üreticilerimiz tarafından dikkatle değerlendirilerek gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir” dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 144
Bu Ay : 3588
Toplam : 3588

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom