Haberler

Kayısıda Don Zararı ve Öneriler

13 Mart 2014 10:07
Kayısıda Don Zararı ve Öneriler
Malatya Kayısı Araştırma İstasyonu Müdürü Yaşar Zengin, “Don konusu kayısı üreticilerimiz tarafından dikkatle değerlendirilerek gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir” dedi.

Kayısı ağaçlarının çiçek açması ve bugünlerde Meteoroloji tarafından don tahmini yapılması nedeniyle yaptığı açıklamada üreticileri uyaran Kayısı Araştırma İstasyonu Müdürü Yaşar Zengin, “Malatya Meteoroloji Müdürlüğü tarafından 11 Mart 2014’ü 12 Mart 2014’e bağlayan gece hafif kuvvette, 12 Mart 2014’ü 13 Mart 2014’e bağlayan gece ise orta şiddette zirai don uyarısı yapılmıştır.

İstasyonumuz tarafından yapılan saha çalışmalarında özellikle bin metre rakımın altında kalan yerlerde tam çiçekte bulunan kayısı ağaçları için dona karşı aktif önlemler alınması gerektiği gözlenmiştir. Bin metre rakımın üstünde tomurcukları kabarmış ancak çiçek açma safhasına ulaşmamış kayısı ağaçlarında, düşük sıcaklığın etki süresine bağlı olarak yer yer hafif hasar olasılığı olmakla birlikte bu tür yerlerde önemli bir don zararı beklentisi öngörülmemektedir.

Tam çiçeklenme döneminde bulunan ağaçların olduğu bahçelerde üreticilerimizin lastik yakma, ıslak sap saman yakma, petrol ürünleri kullanarak dumanlama yapma, sulama sistemini kullanarak ağaçlara yağmurlama yapma gibi aktif önlemleri değerlendirmeleri ve bunlar için hazırlıklarını tamamlamaları gerekmektedir. Bahse konu aktif önlemlerin yapılmasında dikkat edilecek en önemli husus özellikle gece saat 01:00’dan sonra sabah saatlerine kadar sıcaklık değerlerinin kontrol edilmesi ve sıcaklığın 0 oC’nin altına düştüğü andan itibaren dumanlama, yağmurlama ve sisleme gibi faaliyetlere başlanmasıdır. Özellikle yağmurlama sulama ile alınacak önlemlerde sıcaklığın 0 oC’nin altına düşmediği zamanlarda yapılacak olan sulamalarda don olmasa bile önemli zararlanmaların gözlenmesi söz konusudur. Üreticilerimizin dikkatli olmaları önemle duyulur” ifadelerini kullandı.

Kayısı çeşitleri ilkbahar geç donları kapsamındaki düşük sıcaklıklara içinde bulundukları gelişme dönemine, çiçek tomurcuğu, çiçek ya da küçük meyve ve düşük sıcaklığın süresine göre farklı düzeylerde zarar gördüğüne dikkat çeken zengin, “ Bu dönemlerin en hassas olanı küçük meyve dönemidir. Açmış ancak henüz meyve oluşumu başlamamış çiçeklerin düşük sıcaklıklardan zarar görme düzeyi için kritik sıcaklık -2.3 C, yüzde 10 oranında zarar için -3,3 C ve yüzde 90 oranında zarar için -6.4 C gösterilmektedir. (Kontrollü koşullarda kayısılar üzerinde yapılan bir çalışmada ‘Hacıhaliloğlu’ çeşidinin tam açmış çiçekleri -4 C sıcaklıkta 1 ve 3 saat tutulmuş, bunlarda zararlanma oranı yüzde 21.7 olarak kaydedilmiştir.) Bununla birlikte küçük meyve döneminde don zararı için kritik sıcaklık -1.1 C , yüzde 10 oranında zarar için -2.3 C ve yüzde 90 oranında zarar için -3.3 C gösterilmektedir. Yine kontrollü koşullarda yapılan bir çalışmada ‘Hacıhaliloğlu çeşidinin küçük meyveleri -3 C sıcaklıkta 1 saat tutulmuş, bunların yüzde 90’ı ölmüştür. Konunun üreticilerimiz tarafından dikkatle değerlendirilerek gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir” dedi.

663 kez okundu.
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş
Yorum Yaz
Ad Soyad
Yorum Başlığı
Yorumunuz
Doğrulama Kodu

Yorumlar
Gündemdekiler
Son Haberler

Malatya Haber Portalında Ara!

Çok Okunanlar
Köşe Yazarları
Foto Galeri
Malatya'dan Kareler
30 Nisan 201323791 kez görüntülendi
Video Galeri
Hüseyin ve Hayal Fakir- Dostum
14 Şubat 2016759 kez izlendi
Minik Öğrencilerden Semazen Gösterisi
23 Nisan 20152195 kez izlendi
Zekeriya Şengöz Tahliye Anı
27 Mayıs 20149107 kez izlendi
Linkler
malatya nöbetçi eczaneler
malatya yeşil sinema
malatya devlet tiyatrosu
malatya yol durumu
malatya kuyumcular
malatya hava durumu
malatya su kesintisi

malatya karikatür

Okur Hattı
 • Yazarlar
  Benim gördüğüm en zengin yazar kadrosu sizde ve kaliteli yazılar çıkıyor. Devam etmesi temennisiyle.
  Malatyalı Yazarlar16 Eylül 2015
 • Komik Karakter
  Komik Karakter tiplemesi iyi olmuş. Buda baho gibi bişey herhalde.
  Malatya Karakter16 Ekim 2015
 • Sitenizin değişimi
  Sizenize yeni eklenen linkler güzel olmuş elinize sağlık
  Mehmet Ulaş16 Ekim 2015