Malatya Barosundan Kadınlar Günü Açıklaması

Malatya Barosu Kadın Hakları Komisyonu tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yapılan açıklamada, " Şu da unutulmamalıdır ki kadın toplumda birey olarak varsa, özgürse ve karşı cinsle eşitse ancak hukuk devleti vardır” denildi.

Malatya Barosundan Kadınlar Günü Açıklaması Malatya Haber

Malatya Barosu Kadın Hakları Komisyonu adına Av. İlknur İşler tarafından okunan açıklamada, “Bu güzel dünyada yalnız yaşamıyoruz. Kadınlarımızı anladığımız, saygı duyduğumuz, yaşam ve özgürlük hakkı başta olmak üzere sağlık, eğitim, yiyecek, barınma ve toplumsal hizmetler de içinde olmak üzere sağlığına ve esenliğine uygun bir yaşam düzeyine kavuşma, mal ve mülk edinme, çalışma, işini seçme özgürlüğüne saygı duyulduğu ölçüde mutlu bir dünya kurmuş oluruz.

Ülkemizin ve dünyamızın daha eşitlikçi, daha yaşanabilir hale gelmesi için erkeklerle yan yana çalışmayı hedefleyen biz kadınlar, eşitliği, özgürlüğü, hakça bir yaşamı, onurlu çalışmayı, eğitim, sağlık ve sosyal güvenlik hakkından eşit bir şekilde yararlanmayı savunmaya devam edeceğiz. Günümüz demokrasilerinde devletin önemli görevlerinin başında kadına yönelik şiddeti önlemek ve toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak gelmektedir. Ancak ataerkil toplumsal yapıyla biçimlenmiş sosyal ve idari yapı içerisinde ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği’ bu bağlamda, kadını bir birey olarak hiçe saymakta, kadınların ekonomik, sosyal, kültürel ve siyasal hayata eşit ve etkin katılımı yok edilmeye çalışılmaktadır.

Bilindiği üzere kısa bir süre önce kentin birçok noktasında ‘kadına köle olma, evinin reisi ol’ afişleri asılmış olup, tepkiler nedeniyle kısa sürede toplatılmıştır. Malatya Barosu olarak toplumsal cinsiyet ayrımcılığı ve kadına karşı nefret suçunun pekişmesine neden olabilecek afişleri düzenleyen, kentin muhtelif noktalarında yayımlanmasını sağlayanları kınadığımızı bu vesileyle belirtmek isteriz. Kadını bir obje, bir meta olarak gören ve kadına karşı yapılabilecek şiddeti haklı göstermeye çalışan anlayışın hukuki olarak da sonuna kadar karşısında duracağımızı belirtiyoruz.

Malatya Barosu, uluslararası sözleşmeler,anayasa ve tüm yasalarda güvence altına alınmış bulunan kadının insan haklarının kullanımını etkinleştirecek tüm tedbirlerin uygulanması için çalışacağı ve süreçlerin takipçisi olacağı gibi, kadınların aktif ve etkin bireyler olarak yaşamaları için mücadele etmekte de kararlıdır. Şu da unutulmamalıdır ki kadın toplumda birey olarak varsa, özgürse ve karşı cinsle eşitse ancak hukuk devleti vardır” ifadelerine yer verildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 638
Bu Ay : 1261
Toplam : 1261

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom