Müslümanların parçası: Zengibar...

Bugün nüfusun yüzde 98'inden fazlası Müslüman olan Zengibar'da İslami bir uyanış yaşanıyor. 2005 yılında yapılan seçimlerin sonucu bunu kanıtlıyor.

Müslümanların parçası: Zengibar... Dünya

Mustafa Sabri Demir / Milli Gazete

"2000 seçimlerinde Müslümanların seçimleri protesto etmeleri üzerine ada kuşatılarak abluka altına alındı, mescitler kundaklandı, Müslüman yerleşim bölgelerine düşmanca saldırılar yapıldı... Bugün nüfusun yüzde 98'inden fazlası Müslüman olan Zengibar'da İslami bir uyanış yaşanıyor. 2005 yılında yapılan seçimlerin neticesi bu uyanışı belgeler nitelikte gerçekleşmiştir."

Zengibar Afrika'nın doğusuna düşer. Tanzanya yönünde Hind Okyanusundaki adalardan biridir. Afrika kıtasına 35 km uzaklıkta bulunmaktadır. Bölgenin en büyük iki adasından biridir. Diğer adalar ikinci büyük ada Bamba'nın etrafında dağınık halde bulunur. Müslüman Zengibar'da insanlık ayıbı, insan hakları ihlalleri dünya kamu oyundan uzakta işlenmektedir. İslam ve Arap kamuoyu da ne yazık ki Zengibar Müslümanlarının sorunlarına eğilmekte gevşek davranmaktadır. Hatta bir çok Müslüman ülke de Zengibar'dan ve darlık çeken Müslüman halkının halinden bihaberdirler.

Yüzde 2'lik nüfuslarıyla yüzü aşkın kilise açtılar

İslam Zengibar'a Hicri birinci yılında girdi ve o zamandan bu yana İslam burada hep var oldu. Sömürgeciler eliyle 1964'de Tancanika'ya daha sonra Tanzanya'ya bağlandı. İngiltere sömürgesi 1964'de bölgeden çekilmeye karar verdiğinde arkasında kendi çıkarlarını koruyacak yöneticileri başa getirdi. Bölge dengelerini de ona göre ayarladı. Zengibar Müslümanlarını ikiye ayıran iki partinin çıkması için gerekli zemini oluşturdu. Arap olanlar ile Müslüman olup Arap olmayanlar şeklinde iki parti ortaya çıktı.

Bu yapı iç savaşların çıkması için yapılmıştı. Bazı kiralık gruplar Arap Müslümanları bölgeden silmek ve uzaklaştırmak için kıyımlar yaptı. Bu katliamlar neticesinde yirmi bini aşkın Arap Müslüman şehid edildi. Bu katliamlar sonrasında Abid Kerumi Zengibar'ın başına geçti. Ancak Kerumi Tanzanya Birliğine bağlı bir yönetimi getirdi. Bu dönemde de bölge Hıristiyanlaştırma faaliyetlerine sahne oldu. Bölgede Hıristiyan nüfus genel nüfusun yüzde 2'sini geçmezken yüzü aşkın kilise tesis edildi.

Yine bildik oyun!

Bölgede Hıristiyanlaştırma faaliyetlerinin etkisiyle milliyetçilik gururları okşanarak Müslümanlar birbirine kırdırıldı. Yüzlerce yıldır birlikte yaşayan aralarında akrabalık bağları olan iki grubu milliyetçilikle birbirine düşürdüler. İngiltere'nin Arapları köle ticaretinde satıyordu. Said Bin Sultan İngiltere'nin bu siyasetine karşı durarak aynı zamanda bölge dengeleriyle de çatışmalı bur pozisyon alıyordu. Ancak Said bin Sultan döneminde sömürgeci batı ülkelerini bölgeye çekecek bazı siyasi hatalar da yapıldı. Hıristiyanlaştırma faaliyetleri bu dönemde hiç görülmediği kadar kontrolsüz bir şekilde genişletildi. 1856 yılında Sultan öldü. Yerine oğlu geçti. Yetmiş yıl İngiltere'nin mandası altında kalan Zengibar 1963 yılında bağımsızlığına kavuştu. Tanzanya Federal Birliğine bağlı ancak özerk bir yönetim ile 1964 yılında varlığını bu güne kadar korudu.

 

Müslümanlar baskı altında

El- Müctema dergisi hasır altı yapılan Zengibar'ı kapak konusu yaparak İslam aleminin kanayan yaralarından birine daha dikkatleri çekti. Bugün dahi önceki kanlı olayları aratmayacak bir yaşamın hüküm sürdüğü belirtilen yazıda 2000 seçimlerinde Müslümanların seçimleri protesto etmeleri üzerine adanın kuşatılarak abluka altına alındığı mescidlerin kundaklandığı Müslüman yerleşim bölgelerine düşmanca muameleler yapıldığı vurgulanıyor.

Nüfusun % 98'inden fazlası Müslüman olan Zengibar'da İslami bir uyanış yaşanıyor. 2005 yılında yapılan seçimlerin neticesi bu uyanışı belgeler nitelikte gerçekleşmiştir.

İslami Şuur Derneği Genel Sekreteri Muhammed Seyyid Ali'nin şu açıklamalarına yer veriliyor: "Zengibar'da büyük bir boşluk var. Bu boşluğu ancak İslam Nizamı doldurur. Zengibar İslam alimleri hutbelerden binberlerden bu gerçeği konu ediyorlar. Dernek olarak bizler de Zengibar'ın her bir köşesinde İslami faaliyetlerimizle varız.

Hutbelerde Zengibar sorunun ancak İslami bir çözüme ihtiyacı olduğunu söylüyoruz topladğımız bağışları muhtaç olan aile ve bölgelere ulaştırıyoruz. Çocuklarımızı İslami eğitim veren okullarımızda okutuyoruz. Ancak bütün bunlara rağmen sorunlarımız ve sorumluluklarımız büyük. Bunun için İslam âleminin ilgi ve maddi-manevi desteğini bekliyoruz."
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 722
Bu Ay : 2304
Toplam : 2304

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom