Muhasebe Haftası

Malatya Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Ramazan Bozkurt, “Serbest meslek faaliyetlerinde KDV yüzde 18'den yüzde 8'e indirilmelidir” dedi.

Muhasebe Haftası Malatya Haber

Akkoza Otel’de 1-7 Mart Muhasebe Haftası nedeniyle basın açıklaması yapan SMMMO Başkanı Ramazan Bozkurt, meslek mensuplarının sorunlarıyla ilgili öneri ve beklentilerini şöyle sıraladı:

“Arabuluculuk Yasa tasarısına yapılan müdahale ile hukuk fakültesi mezunu olma ve 5 yıllık mesleki kıdem şartı getirilirken; bizim bağımsız denetim konusunda yapabildiklerimiz ortadadır. Ziraat Mühendisleri Odaları, Noterler Birliğine Mesul Müdür sözleşmelerinde uygulanacak asgari ücretleri dikte ederken, bizler bağımlı çalışan meslek mensuplarımızın halen asgari ücretli çalışan olarak gösterilmesini engelleyememekteyiz. Yine Barolar mükelleflere avukat bulundurma zorunluluğu ve asgari ödenecek ücret yazıları göndermekte iken bizler maalesef ki ücret tahsilatı için mükellefin uygun zamanını gözetlemekteyiz.

Tüm bu sorunlar yumağında boğuşan meslek mensuplarının sorunlarının çözümü; İdare, Meslek örgütleri ve meslek mensupları üçgeninde saklı bulunmaktadır. Yine 3568 sayılı kanunla düzenlenmiş olan sözleşmelerle ilgili olarak; Meslek mensuplarının yaptıkları sözleşmeler damga vergisinden istisna edilmelidir. Serbest meslek faaliyetlerinde KDV yüzde 18'den yüzde 8'e indirilmelidir Yine bildiğiniz gibi almadığımız ücretin KDV’ sini ödemekteyiz dolayısıyla KDV'yi doğuran olay tahsilâta bağlanmalıdır.

Serbest meslek yıpranma indirimi (beyin amortismanı) getirilmelidir. Stajyerlerimiz için sosyal güvenlik primi ve vergi muafiyeti sağlanmalıdır. Bilgisayar ve yazılım giderleri 2 yıl içinde amorti edilmelidir. Serbest meslek giderleri genişletilerek yeniden düzenlenmelidir.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 630
Bu Ay : 5520
Toplam : 5520

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom