İntifada'nın ayak sesleri

İsrail askerlerinin denetiminde Mescidi Aksa'ya giren aşırı dinci Yahudilerin planları geri tepti. Yahudi komplosuna karşı çıkan Filistinliler ile Yahudiler arasında çıkan...

İntifada'nın ayak sesleri Dünya

Haber Merkezi/ TİMETURK

Müslümanların ilk kıblesi Mescidi Aksa, bugün büyük bir komplo ile karşı karşıya kaldı. İsrail askerlerinin denetiminde Mescidi Aksa'ya giren aşırı dinci Yahudiler, mescidi yıkmaya yeltendi. İsrail'in komplosuna karşı çıkan Filistinliler ile Yahudiler arasında çıkan çatışmada onlarca Filistinli yaralandı.

El Aksa Camii'ne sabah, kimi aşırı dinci Yahudiler ile aşırı sağcı Yahudi yerleşimcilerin girmeleriyle başlayan olayların akşam üzeri dindiği belirtildi.

Mescidi Aksa'ya sabah saatlerinde kimi aşırı dinci Yahudiler ile aşırı sağcı Yahudi yerleşimcilerin girmeleriyle başlayan olaylar artarak sürerken, Kudüs Eski Kent içinde, Haremü'ş Şerif çevresindeki sokakları adeta savaş alanına döndü.Filistinli genç ve çocukların İsrail polislerine taşlarla saldırması intifada günlerini hatırlattı. 40'a yakın Filistinli yaralanırken, polislere taş attıkları gerekçesiyle 5 Filistinli genç tutuklandı. Polisten yaralananların sayısının da 17 civarında olduğu belirtildi.

Görgü tanıklarına göre olaylar, 100 dolayında aşırı dinci Yahudi ve aşırı sağcı yerleşimcilerin polisler eşliğinde önce Haremü'ş Şerif yerleşkesine girmesi, ardından El Aksa Camii içine girmek istemeleri üzerine patlak verdi. Camiye girmeye çalışanların, Tapınak Dağı Müminleri adlı grubun üyeleri olduğu belirtiliyor.

Cami içindeki Filistinliler, İsrail polisinin ve Yahudi yerleşimcilerin Aksa'ya girmesine engel olmaya çalıştı.

Polis, cami yerleşkesi içindeki gerginliğin sürmesi nedeniyle, önce cami çevresindeki tüm kapıları kapattı ve kimsenin geçişine izin vermedi, ardından da camiye öğle namazı için girmek isteyenlere engel oldu.

Sokak aralarında biriken çoğunluğu çocuk yaşta Filistinli gençler polise taşlar, terlikler, ayakkabılar, cam şişeler, demirler ve bidonlarla saldırıya geçti. Yüzlerini tişörtleri veya bandanalarla kapatan gençler Eski Kent sokaklarını gözleyen kameraları kırmak için sapanlar kullandı.Polis, sokak aralarındaki gençleri dağıtmak için gözyaşartıcı bomba attı.

Olaylar akşam saatlerinde kimi polislerin çekilmesinin ardından nispeten yatışırken, polis hala Via Dolorosa yolunda türlü köşelerde konuşlanmış bulunuyor.

Cuma günü Aksa'ya destek günü

Filistin Alimler Birliği Genel Başkanı Abdülcebbar Said, tüm Müslümanların önümüzdeki cuma gününü "Aksa'ya Destek" günü olarak ilan etmelerini istedi.

Yahudilerin bu girişiminin Mescidi Aksa'yı yıkma planlarının bir parçası olduğunu belirten Said, Müslümanların bugünler çok dikkatli olmaları gerektiğini açıkladı.Aksa Müessesi Başkanı ve Filistin İslami Hareket lideri Raid Salah ise, Filistinlilerin sabahtan akşama kadar Mescidi Aksa'da nöbet tutmaya davet etti. Salah, İsrail'in Aksa altında kazımaya devam ettiği tünellere de dikkat çekti.

Ariel Şaron da bugünlerde Aksa'ya girmişti

El Aksa İntifada'sının 9. yıldönümünde Yahudiler yeniden Mescidi Aksa'ya girmeye yeltendi. Hâlâ komada olan Sabra ve Şatilla kasabı eski İsrail Başbakanı Ariel Şaron da, 28 Eylül 2000'de Aksa'ya girmiş ve bu da el Aksa İntifada'sının doğuşuna sebep olmuştu.

Filistinli yetkililer, yeni bir El Aksa intifadası için hazırlıklı olduklarını söyledi. Aşırı dinci Yahudiler ise yarın yeniden El Aksa'ya girmeye çalışacaklarını belirtti.Gazze'de büyük gösteri

İsrail polisinin ve Yahudi cemaatlerin Mescidi Aksa'ya girmesi Gazze'de binlerce kişi tarafından protesto edildi.

Filistinli tüm örgütleri Aksa için ortak hareket etmeye çağıran Hamaslı yetkililer, İslam dünyasından Aksa için sokaklara çıkmalarını istedi.

İsrail uluslararası hukuku sildi attı

Kudüs'teki bu ırkçı saldırılar, Müslümanların mübarek Ramazan ayında namaz kılmalarının engellenmesi, işgal hükümetinin iki devletli çözümü reddetmesi ve yerleşime; özellikle Kudüs'te devam etmekte ısrarı ve 4 Haziran 1967 sınırlarına çekilmeyi reddetmesi ile aynı zamana denk gelmektedir (Netenyahu BM'deki son söyleminde bunu açıkladı).

Kudüs ve Aksa'ya yönelik, açıkça Uluslararası Hukukun ve 4. Cenevre Antlaşması'nın ihlal edilmesini teşkil eden Siyonist ırkçı saldırılar, İsrail varlığının düşmanca hedeflerini uygulamakta devam ettiğini göstermektedir.
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 11
Bu Ay : 3455
Toplam : 3455

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom