Rusya İslam dünyasına açılıyor

Rusya Müslümanları, İslam dünyası ile Rusya arasında köprü olacak. İşte Rusya Müslümanlarının oynayacakları büyük rol...

Rusya İslam dünyasına açılıyor Dünya

Önümüzdeki Perşembe günü Rusya'da yapılacak uluslararası İslam Dünyası ile yardımlaşma konferansı öncesi Rusya Federal Konseyi yetkililerinden biri Rusya Müslümanların oynayacakları büyük rol ve Rusya'nın İslam dünyasından öğrenecekleri üzerine konuştu.

Rusya'da önümüzdeki Perşembe günü daha önce hiç görülmemiş büyüklükte bir İslami konferans düzenlenecek. Çeşitli İslam ülkelerinden, Avrupa'daki Müslüman azınlık temsilciliklerinden Çin'den ve Asya'dan katılımın görüleceği bu konferansta Rusya ile İslam dünyası arasında sosyal, kültürel, bilimsel alanlardan yardımlaşma çemberinin genişletilmesinin yolları aranacak. İslam dünyasından çok şey öğreneceğini düşünen Rusya, İslam ülkeleriyle ilişkilerinin geliştirilmesinde Rusya Müslümanlarının büyük rol oynayacağına inanıyor. Rusya'nın 2005 yılında İslam Konferansı Örgütü'nde gözlemci üye olarak seçilmesi iki taraf arasındaki yakınlaşmanın temelini oluşturmuştu.

Defne Bayrak / TİMETURK

Rusya Federal Konseyinden bir yetkili ülkesindeki Müslümanların Moskova ve İslam ülkeleri arasını yakınlaştırmada oynayacakları rolün önemini açıkladı. Yetkili aynı zamanda ülkesinin, İslam dünyasının özellikle demografik ve büyüklere saygı gibi eğitsel olmak üzere çeşitli sorunlarda sunduğu çözümlerden faydalanmaya çalıştığını söyledi.

Önümüzdeki Perşembe günü Moskova'da 'Rusya ve İslam Dünyası... İstikrar İçin Katılım' başlığı altında yapılacak konferans çerçevesinde federasyon konseyi başkanı birinci yardımcısı Alexander Torshin; 'Rus Müslümanlarının ülkeleri ve İslami ülkeler arasında sosyal, kültürel ve eğitim alanlarında yakınlık kurulmasında rolleri etkin olacak. Devletin laikliği bu yakınlığın kurulması önünde bir engel teşkil etmeyecek' diye konuştu.

Torshin, İslamonline sitesine yaptığı açıklamada şöyle dedi; 'Rusya'daki Müslümanlar toplumun en hareketli unsurları. Rusya'nın sigorta meselesi ve İslami-ekonomik ilişkiler gibi İslam dünyasından öğreneceği çok şey var. Aynı şekilde orada İslam dünyasında uzun zaman öncesinde çözüm sunulmuş biz de ise hala çözüm arayan meseleler var. Özellikle de demografik meseleler.'

Torshin, Müslümanlarda en çok önem gösterdikleri meselenin nesiller arasındaki ilişki yapısı, terbiye ve büyüklere saygı olduğuna işaret etti.

Torshin, çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu cumhuriyetlerde görülen nüfus büyümesini ve büyük kısmının dine dönmesini Müslümanların en çok hareket eden grubu oluşturmasına bağladı.

Perşembe günü Moskova'da yapılacak konferansa da değinen Torshin, yapılacak konferansın ilk defa İslam dünyasıyla yardımlaşma ile düzenlenecek olduğunu, terörün değil katılım ve istikrarın konu edileceğini ifade etti.

Ilımlılık ve Birlikte Yaşama

Diğer taraftan Rusya'daki müftüler konseyi başkanı Ravi Ayneddin Rusya'da terbiye-eğitim, bilim ve diğer alanlarda faaliyet gösteren İslami kurumların aynı zamanda Müslüman vatandaşlar arasında ılımlılık fikrini ve Rusya'daki hayatta İslam'ın oynadığı rolü yaymaya çalıştığını açıkladı.

Geçen Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında Şeyh Ayneddin; 'Müslümanlar, toplumun çoğunluğunu oluşturan fertleri arasında ılımlılık ve hoşgörülü İslam mefhumlarını ve ötekilerle yaşama kavramını yaymak istiyor. Dünyanın şunu bilmesini istiyoruz ki İslam, Rusya'da tanınan en önemli dinlerden biridir ve Müslümanlar siyasi ve toplumsal alanlarda olumlu rol oynamaktadır" dedi.

Şeyh Ayneddin çalışmaları önümüzdeki Cumartesi sona erecek Rusya ve İslam Dünyası konferansının Moskova'da bu kadar üst düzeyde yapılan ilk İslami konferansı olduğunu ifade etti.

Çeçenleri Ziyaret

Yapılacak konferansta Rusya ile İslam dünyası, Avrupa'da, Asya'da ve Amerika'da yaşayan Müslüman azınlıklar arasında bilim, kültür ve ekonomi alanlarında yardımlaşmanın genişletilmesinin yolları aranacak.

Bu uluslararası konferansa Suriye, Suudi Arabistan, Kuveyt, Umman, Türkiye ve Kazakistan'dan temsilcilerle, Çin'deki, Malezya, Filistin'deki Müslüman liderler ile bazı Avrupa ülkelerindeki Müslüman örgütlerin başkanları katılacak.

Konferansa katılacak temsilciler, Çeçenistan devlet başkanı Ramazan Kadirof'un davetine isticaben Çeçenistan cumhuriyetini ziyaret edecek.

Bu konferans, İslam Konferansı Örgütü'nün faaliyetlerine Rusya'nın gözlemci olarak katılmasının beşinci yıldönümü ve İKÖ'nün 40. yılı münasebetiyle yapılıyor.

Rusya ve İslam Dünyası

Rusya dünyanın en geniş yüzölçümüne sahip ülkelerinden birid. Dünyaca büyük stratejik öneme sahiptir. Ülkede en az 25 milyon Müslüman yaşıyor. 57 kavme ayrılmaktadırlar. Müslümanlar Rusya'nın birçok alanına yayılmış şekilde yaşıyor ve ülkede en çok hareket eden grup sayılıyor. Aynı şekilde Rusya'da İslam ve İslam şuuru sürekli bir şekilde yayılıyor. Bu da son senelerde Rusya ve İslam dünyası arasındaki ilişkilerin stratejik bir boyut kazanmasına yol açtı.

Birçokları Moskova ve İslam dünyası arasındaki ilişkilerin olumlu bir tırmanış gösterdiğine inanıyor. Bu durum Rusya'nın İslam ülkeleri yönünde dış siyasi hareketliliğinden sonra oluştu ve olumlu ilerleme son olarak Rusya'nın İslam Konferansı Örgütü'nün gözlemci üyesi olmasıyla kendini gösterdi. Bu, örgütün 2005 yılında Malezya'daki zirvesi esnasında gerçekleşti. O dönemde Rusya başkanı Vladimir Putin bu adımı, iki taraf arasında sağlam bir ilişkinin kurulmasının ve Rusya Müslümanlarına iki taraf arasında yakınlaşmanın sağlanmasında büyük bir rol verilmesinin esası olarak değerlendirdi.
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 402
Bu Ay : 7548
Toplam : 7548

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom