Trambus Çalışmaları Devam Ediyor

Malatya Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl 1. etap ihalesi yapılan trambüs projesinde önemli mesafeler alındığı ve Üniversite-MAŞTİ arasında hizmet verecek olan 1. etap trambüsün altyapı çalışmaları tüm hızıyla devam ettiği bildirildi.

Trambus Çalışmaları Devam Ediyor Malatya Haber

Malatya Belediyesi Basın Müdürlüğü tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, “Katener hattı ve enerji kaynağı trafoların yapımının sürdüğü çalışmalar kapsamında 9 trafo merkezi inşa edildi ve 6’sının trafo yerleşimi tamamlandı. 500 adet katener direk temeli kazılarak ankrajları yapıldı ve 300 direk dikildi. Altyapı çalışmaları çerçevesinde 23 kilometre uzunluğunda kablo kanal yapımı tamamlanarak kablo çekimi için borular yerleştirildi. Ayrıca, Trambüs güzergahında 52 adet durak yeri belirlendi. Durakların yapım çalışmaları devam ederken, turnike sistemiyle duraklardan Trambüs’e geçileceği kaydedildi. Çalışmaların Haziran ayına kadar tamamlanması hedefleniyor.

Sistem, daha rahat, konforlu ve ekonomik ulaşım imkanı sağlayacak. Gidiş dönüş olarak toplam 37.5 kilometre olan 1. etapta 24 metrelik 10 trambüs aracı hizmet verecek” denildi.
Trambüs sisteminin avantajları şöyle sıralandı:

“Hibrit motorların geliştirilmiş olması sayesinde diğer sistemlere göre daha sürdürülebilir bir ulaşım sağlıyor. Fosil yakıt maliyetlerinin aşırı yükselmesi ve geleceğinin öngörülmemesi (fiyat istikrarı, rezerv sıkıntısı ve dışa bağımlılık) dolayısıyla Trambüs araçlar tercih sebebi oluyor. Elektrik besleme sistemi ring sistemi olacağından elektrik kesintisi olmayacaktır. Kaza, afet gibi elektrik hattının zarar görmesi ve elektrik kesintisi durumlarında yedek dizel veya akülü motor (hibrit motor) devreye girerek araçlar seferlerine devam edebilecektir.

Ray imalatı olmadığından altyapı maliyeti raylı sistemden çok daha düşüktür. Dizel yakıta göre yüzde 75 daha az yakıt maliyeti vardır. (Dörtte bir yakıt maliyeti) Elektrikli araç olduğundan dışa bağımlılığı yoktur Bu nedenle yakıt maliyetinde uzun vadede fiyat istikrarı vardır. Trambüs; eğimli yollarda daha yüksek tırmanma gücüne sahiptir ve bu yollarda yüksek frenleme gücü sayesinde daha güvenlidir. Ayrıca fren enerjisiyle enerji dönüşümü sağlanmaktadır. Buzlu yollarda kalkış gücü sayesinde daha konforlu ve güvenlidir.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 621
Bu Ay : 4065
Toplam : 4065

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom