'Ödenmiş Bedeller' Oyunu Sahnelenecek

28 Şubat; ‘Ödenmiş Bedeller’ adlı tiyatro oyunuyla anlatılacak.

'Ödenmiş Bedeller' Oyunu Sahnelenecek Malatya Kültür-Sanat

28 Şubat sürecini anlatan ‘Ödenmiş Bedeller’ adlı tiyatro oyunu 27 Şubat Perşembe günü 19.30’da Sabancı Kültür Merkezi’nde sahnelenecek.

Ömer Konakçı’nın uyarlayıp yönettiği ‘Ödenmiş Bedeller’ adlı tiyatro oyunu Eğitim-Bir-Sen tarafından hazırlanan kitaptan hazırlandı.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Memur-Sen İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-sen Malatya Şube Başkanı Kerem Yıldırım, “28 Şubat bizlere çok acı hatırları hatırlatıyor. 28 Şubat bir post model darbenin adı. 28 Şubatta birçok mağduriyetler yaşandı birçok memur arkadaşlarımız özellikle üniversiteli öğrenci kardeşlerimiz başörtüsünden dolayı kamusal alan uydurularak görevlerine son verildi işlerden atıldılar. Bu süreç içerisinde binlerce kişi binlerce aile büyük acılar yaşadı. Peki ne adına yapıldı bu yapılanlar derseniz; kamusal alanda başörtüsü ile çalışılamaz burası kamusal alandır denildi. Dolayısıyla kamusal alan yalanıyla birçok mütedeyyin arkadaşımız devlet memuru olarak öğrenci olarak görevlerine son verildi.

Bununla birlikte maalesef birçok ailede travmalar yaşandı. Hatta bazı ailelerde ayrılmalar söz konusu oldu. Bir kısım öğrenciler yurt dışına gidip okumak zorunda kaldı. Yine öğretmen arkadaşlarımız mezun oldukları üniversite mezunu olmalarına rağmen farklı yerlerde çalışmaya başladılar bazıları da işsiz kaldılar. Biz diyoruz ki bu tip olumsuzluklar ülkemizde bir daha yaşanmasın bu tür post model darbeler bir daha tekerrür etmesin. Bu anlattıklarım üzerine eğitim bir sen eğitimciler birliği sendikası olarak bu süreçte yaşanılanları ortaya koyalım özellikle kitaplaştıralım ve gelecek nesillere birer örnek olarak aktarırsın diye bir çalışma yapıldı. Bu çalışma neticesinde ödenmiş bedeller unutulmasın adı altında kitap yayınlandı genel merkezimiz tarafından. Bu ödenmiş bedeller unutulmasın kitaplarında maalesef 28 Şubat sürecinde yaşanan bu travmalar, bu olumsuzluklar, belki de ülkemiz için toplumumuz için yüz karası olan yaşanmışlıklar gündeme geldi” dedi.

Yıldırım, 28 Şubat’ta yaşananların tiyatro oyunuyla anlatılacağını kaydederek, “Malatya Eğitim Merkezin tiyatro kulübü tiyatro ekibi ödenmiş bedeller unutulmasın eserimizden esinlenerek ödenmiş bedeller yani bir 28 Şubat tiyatrosu adı altında bu süreci tiyatrolaştırdılar. Allah kısmet edersen 27 Şubat Perşembe günü 19.30'da sabancı kültür merkezinde bu tiyatro sahnelenecektir. İsteğimiz şu ülkesini seven geçmişte yaşanan bu olumsuzlukları travmaları bir nebze olsun tekrar hatırlamak ve bu sürecin ne kadar yanlış olduğunu bir daha yaşanmaması gerektiğini düşünen herkesi bu tiyatromuza bekliyoruz. Oyunumuz halka açıktır. Özellikle bu oyunu ortaya koyan oyunlaştıran halk eğitim merkezi tiyatro ekibimize müteşekkiriz müdürümüz başta olmak üzere. Emeklerine yüreklerine ellerine kollarına sağlık diyoruz” diye konuştu.

Oyunun Yazarı ve Halk Eğitim Merkezi Tiyatro Usta Öğreticisi Ömer Konakçı, “Cumhuriyet tarihimizin en karanlık dönemi ve demokrasimize vurulan kara bir leke olan 28 Şubat sürecini o süreçte yaşanılanları biz sahneye taşıyacağız” ifadesini kullandı.

Konakçı, oyunu iki defa sahneleyeceklerini belirterek, “Oyunumuz hazır inşallah oyunumuzu ilk defa Malatya’da sahneleyeceğiz. 27 ve 28 Şubatta. Eğitim bir-Sen’in ödenmiş bedeller adlı kitabından hazırladık oyunumuzu Oyuncu arkadaşlarımız özverili ve istekli bir şekilde hazırlandı” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 59
Bu Ay : 6856
Toplam : 6856

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom