Yayınevi Davasnda 92. Duruşma Başladı

Zirve Yayınevi'nde biri Alman uyruklu 3 misyonerin öldürülmesi olayına ilişkin davanın 92. duruşması başladı.

Yayınevi Davasnda 92. Duruşma Başladı Malatya Asayiş

Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesinde başlayan duruşmaya, Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, tutuklu sanıklar Abuzer Yıldırım, Salih Gürler, Cuma Özdemir, Hamit Çeker, Emre Günaydın Mehmet Ülger, Ruhi Abat, Haydar Yeşil, Mehmet Çolak, Adil Akçay, Adem Gedik, Murat Göktürk, Abdullah Atılgan ve Levent Ercan Gelegen, ile tutuksuz sanık Hüseyin Yelki hazır bulundu. Tutuklu sanıklar Emekli Orgeneral Hurşit Tolon ile Varol Bülent Aral ise duruşmaya katılmadı.

Duruşmada tanık olarak İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi eski dekanı Prof. Dr. Özcan Ersoy tanık olarak dinlendi. İnönü Üniversitesi’nde 6 yıl önce yapılan rektör seçiminde kendiside aday olan Prof. Dr. Ersoy, Jandarma Astsubay Murat Göktürk ile yaptığı sohbetin gizli kayıta alınması konusunda ifade verdi.

Ses kayıdını mahkemede dinleyen Prof. Dr. Ersoy, “Kayıttaki kişi benim. Konuştuğum kişi Astsubay Murat’tı. Tamemen sohbetti. Üniversitenin geleceği ile ilgili endişelerimi sordu. Fatih Hilmioğlu'nun devamı olan kişiyi neden desteklemediğim soruldu. Dost-arkadaş ortamında yapılan bir konuşmaydı. Çirkin bir şey. 6 yıl Tıp Fakültesi’nin dekanlığını yaptım. Zaman zaman Jandarma istihbarat gibi diğer istihbarat kurumları da gelerek personel sicim dosyalarına bakarlardı. MİT ve Emniyet’ten de gelirlerdi. MİT’ten gelen bayan çok alımlıydı. Bana her hangi bir baskı olmadı. Ben dinleme cihazı görmedim, çok samimi konuşurduk, bir ortam dinlemesi olabilir” dedi.
Duruşmada söz alan Murta Göktürk ise “Ben hocamla görüştüm. Ancak ses kayıdını ben almadım. O günkü gündemle ilgili olarak hocamla sohbet ettim” dedi.

Duruşmada ikici tanık olarak Suat Er adlı kişi dinlendi. Sanıklardan Hüseyin Yelki’yi bir projesi için yardım istemek için gittiği Kayra Yayınevi’nde tanıdığını, Uzman Çavuş Mehmet Çolak’ı ise jandarmaya özellikle kaçakçılık konularında yaptığı ihbar nedeniyle tanıdığını belirten Suat Er, Mahkeme Başkanı Hayrettin Kısa’nın “Emre Günaydın ile aranızda ciddi mesajlaşma var” sorusuna, “Emre Günaydın ile tanışmıyorum. Mesajları ben atmadım. Cep numaram kopyalanarak atılmış olabilir. Ben de kart kopyalayarak kullandım. Aynı anda hem Malatya’da, hem de dünyanın öbür ucunda sinyal verilebiliyor. Ben jandarmaya özellikle kaçakçılık konularında ihbarda bulunuyordum” dedi.

Sanık Emre Günaydın ise Suat Er’i tanımadığını belirterek, Suat Er’in eğer o dönem gittiği dershanede kız kardeşi varsa, onunla mesajlaşmış olabileceğini söyledi.

Mahkeme Başkanı Hayrettin Kısa, sanıklara gizli tanık ve sanık İlker Çınar’ın mahkemeye 5 klasörden oluşan bir savunma gönderdiğini söyleyerek, isteyenlerin alabileceğini belirtti.
Mahkeme heyeti duruşmaya ara verdi.

Duruşmada savcının mütalaasını mahkemeye sunması bekleniyor.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 819
Bu Ay : 14995
Toplam : 14995

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom