Ağbaba, TBMM'ye Önerge Verdi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, 65 yaşını doldurmuş, muhtaç, güçsüz ve kimsesiz vatandaşlar ile özürlü ve muhtaç kişilerin maaşlarının farklı sebeplerle kesilmesine tepki gösterdi.

Ağbaba, TBMM'ye Önerge Verdi Malatya Siyaset

Milletvekili Ağbaba, TBMM Başkanlığına, sosyal yarım alan kişilerin maaşlarının kesilme gerekçelerini ve ortaya çıkardığı sorunları ele alan bir araştırma önergesi verdi. Ağbaba, araştırma önergesinde şu ifadelere yer verdi:
“2022 Sayılı Kanuna göre; 65 yaşından büyük olanlara "Yaşlılık Aylığı", 18 yaşından büyük yüzde 40 ile yüzde 69 özrü bulunan kişilere "Özürlü Aylığı", 18 yaşından büyük, yüzde 70 ve üzeri özürlü kişilere "Bakıma Muhtaç Özürlü Aylığı" ve 18 yaşından küçük özürlü yakını olanlara "Özürlü Yakını Aylığı" ödenmektedir. Kanuna göre kişilerin belirtilen maaşları alabilmesi için çeşitli şartlar konulmuştur.

Bu şartların yanı sıra 25 Ocak 2013 tarihli ve 28539 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren "65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşları ile Özürlü ve Muhtaç Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Yönetmelik"in geçici 1 inci maddesinin yürürlüğe girmesiyle birlikte binlerce kişinin hayatında önemli değişiklikler yaşanmaya başlanmıştır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın, Maliye Bakanlığı ile ortak çalışarak hazırladığı yönetmelik, 65 yaşını doldurmuş, muhtaç, güçsüz ve kimsesiz vatandaşları ile özürlü ve muhtaç kişilere aylık bağlanmasını yeniden düzenlerken büyük mağduriyetleri de beraberinde getirmiştir.

Yönetmelik gereğince, hanede yaşayan her ferdin aylık geliri 119,62 TL'nin üzerinde ise, muhtaç ve engelli aylığı kesilmektedir. Emekli maaşı ile eşine ve engelli çocuğuna bakan bir aile reisinin maaşı 3 e bölünmekte, fert başına 119 liralık gelir geçildiği için engelli maaşı alan çocuğun maaşı kesilmektedir.

Ayrıca, yeni çıkarılan yönetmelikle, muhtaçlığın tespitleri Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü'ne bağlı SYDV tarafından yapılmaktadır. Nüfus bilgileri, tapu bilgileri, banka, emeklilik bilgileri vakıflar tarafından incelenen muhtaçların büyük oranda maaşlarının kesildiği ifade edilmektedir.

Yönetmeliğin 7. maddesinin 2. fıkrasının e bendinde yer alan ’kamu ve özel kuruluşlarda iaşe ve ibateleri dahil olmak üzere sürekli bakımı yapılan ve yaptırılanlar aylığa hak kazanamaz’ hükmüne göre huzurevi ve bakımevlerinde kalan, özür derecelerine göre maaş alıp, özür oranı yüzde 75 ve üstü olanların 1130 lirayı bulan maaşları da devlet tarafından kesilmiştir. Engellilere maaş yerine harçlık verilmeye başlanmıştır.
65 yaşını doldurmuş, muhtaç, güçsüz ve kimsesiz vatandaşlar ile özürlü ve muhtaç kişilerin az da olsa ihtiyaçlarını gidermeye yarayan maaşların farklı sebeplerle kesilmesi sosyal devlet anlayışından uzaklaşıldığının net bir göstergesidir.

Zaten çok zor şartlar altında yaşayan engelli ve muhtaçların yaşam şartlarının kötüye gitmesine sebep olan yasal düzenlemelerin tüm yönleriyle incelenmesi ve sorunların önüne geçecek düzenlemelerin yapılması amacıyla Anayasanın 98, İçtüzüğün 104 ve 105’inci maddeleri uyarınca Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 336
Bu Ay : 5530
Toplam : 5530

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom