Kızılay 16. Bölge Kan Merkezini Açtı

Kızılay'ın Türkiye genelindeki 16. Bölge Kan Merkezi olan Güney Batı Anadolu Bölge Kan Merkezi, Malatya'da açıldı.

Kızılay 16. Bölge Kan Merkezini Açtı Malatya Haber

Düzenlenen törene; Vali Yardımcısı Ahmet Sait Kurnaz, AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Emniyet Müdürü Nuri Uluayak, Kızılay Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Kızılay Genel Müdürü Mehmet Güllü, Kızılay Kan Hizmetleri Genel Müdürü Nurettin Hafızoğlu ile Kızılay yöneticileri katıldılar.

Kızılay Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, “Ülke çapında yayılmış olan 15 bölge kan merkezimize 16.’sını ilave ediyoruz. 2005 yılında Sayın Başbakanımızın önderliğinde TBMM’de çıkan bir kararla Türkiye’de kan toplama, dağıtma ve Türkiye’nin kan ihtiyacını düzenli kan veren, gönüllü dönerlerden almaya dönük kan sistemimizin kurulması 2005 yılından itibaren başladı. 1957 yılından itibaren süren faaliyetlerimiz bir ivme kazandı. 2005 yılında bu kanun çıktığı zaman Türk Kızılayı teşkilatlanmaya başlamadan evvel Türkiye çapında 305 bin ünite kan topluyordu. Her yıl Sağlık Bakanlığımız tarafından konulan etaplar ve hedefler birer birer aşıldı. Son derece düzgün ve disiplinli bir çalışmanın ürünü olarak çok doğrusal bir grafik çizildi.

2012 yılı itibariyle 1 milyon 650 bin 500 ünite kan toplamaya muvaffak olduk. Bu Türkiye’nin kan ihtiyacını hastanelerdeki kan ihtiyacımızın yüzde 85’ine tekabül etmektedir. Dolayısıyla Kızılay’ın yapmış olduğu bu çalışma ile ülkemiz kan ihtiyacına cevap verir bir vaziyete gelmiştir. Allah nasip ederse bu yıl için 1 milyon 800 bin ünite kan toplamak suretiyle önemli bir atak daha yapmayı planlıyoruz. 1-2 yıl içinde de 2 milyon 200 bin ünite kan toplamak suretiyle Türkiye’deki kan ihtiyacını ve bu konuda olan taleplerin tamamını Türk Kızılayı eli ile karşılamış olacağız” dedi.

Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise, “İnsanlık için olan, başkaları için olan nereye gittiğini bilmeyerek, ama bir insana gittiğini bilerek bu kan ihtiyacını yapan herkesi hürmetle anlamak lazım” diye konuştu.
AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık ise, "Bölgemizin yaklaşık 50 bin ünite kana ihtiyacı var. Malatya’nın, Elazığ’ın, Adıyaman’ın ve aynı zamanda bölgemizin buna ihtiyacı var. Bu nedenle Bölge Kan Merkezi kuruldu" şeklinde konuştu.

Çalık, öncelikle Kızılay’ın Malatya’da bir depo kurmasını da istediklerini belirterek, ardından ise Lojistik Merkezini ve yine Türkiye’de sadece 9 ilde bulunan Lojistik Ana Merkezi’nin kurulmasını istediklerini söyledi. Çalık, bu talepler için ihtiyaç duyulan 10 dönümlük bir yerin hazırlanması için çalışmaların sürdüğünü söyledi. Kızılay Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar ise taleplere olumlu cevap vererek, kan merkezi ile depo kurulacak alanın tapusunun Kızılay’a verilmesini istedi.

Törende Kızılay’a katkılarından dolayı Milletvekili Öznur Çalık'a, Belediye Başkanı Ahmet Çakır'a, İl Genel Meclisi Başkanı Naci Şavata'ya, İl Genel Meclis Üyesi Hasan Göğüs'e ve Kızılay eski şube başkanı Ali Yalçın’a plaketleri verildi.

Törende katılımcılar kurdeleyi keserek, Güney Batı Anadolu Bölge Kan Merkezi’ni hizmete açtılar.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 235
Bu Ay : 753
Toplam : 753

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom