Belediye Oyları Partilerin Değil

Battalgazi ilçesi yılların belediyesiydi. Belki Malatya’da ilk ilçe belediyesiydi. Biz o dönemde Battalgazi Belediyesi’ne de alt yapı için yardım yaptık.

Belediye Oyları Partilerin Değil Malatya Siyaset

Malatya Merkez İlçe Battalgazi Bağımsız Belediye Başkan adayı Ali Ekinci yerel seçim çalışmaları kapsamında Parçikanlılar Derneği’ni ve Hasırcılar Beldesi’ni ziyaret etti. Ekinci, demokrasi ile yönetilen ülkelerde belediye başkanlarının siyasi olmadığını belirterek, belediye başkanlarının aldığı oyların parti hanesine yazılmadığını ifade etti.

Malatya Merkez İlçe Battalgazi Bağımsız Belediye Başkan adayı Ali Ekinci Parçikanlılar Derneği ile Hasırcılar Beldesi’ni ziyaret etti.

İlk ziyaretini Parçikanlılar Derneği’ne gerçekleştiren Ekinci, dernek başkanı Mümtaz Kaplan ile bir süre görüştükten sonra burada yaptığı açıklamada belediye başkanlarının aldığı oyların parti hanesine yansımadığını belirterek şu ifadelere yer verdi; “Demokrasi ile yönetilen ülkelerde belediye başkanları siyasi değildir. Bizim Türkiye’de de aynı şekilde aynı yasalar gereği belediye başkanı siyasi değildir. Ancak iktidarlar bunu kendi hesapları için hep siyasi olarak kabul etmiş ve bu şekilde devam ettirmiş. Eğer belediye başkanları siyasi olsaydı, siyasal sisteme göre kendisine gelen oyların Türkiye genelindeki partilerin yüzdelik oy oranlarına katkı yapması gerekirdi. Yani belediye başkanının aldığı oyların direk parti hanesine yazılması gerekirdi. Dikkat edin belediye başkanlarının aldığı oylar kesinlikle parti hanesine yazılmıyor. İsterse 500 bin oy alsın, isterse 5 oy alsın. AK Parti burada 500 bin oy alsa da AK Parti’nin hanesine 500 bin oy olarak geçmez.”

Parti hanelerine yazılan oyların büyükşehirlerde belediye meclis üyelerinin, büyükşehir olmayan illerde ise il genel meclis üyelerinin getirdiği oylar olduğuna vurgu yapan Ekici, “Parti hanelerine yazılan oylar büyükşehirlerde belediye meclis üyelerinin getirdiği oylardır, büyükşehir olmayan illerden de il genel meclis üyelerinin getirdiği oylardır. Türkiye genelinde her partinin yüzdelik oy oranları il genel meclis üyeleri ve belediye meclis üyeliklerinden gelen oylardır” dedi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Parçikanlılar Derneği Başkanı Mümtaz Kaplan ise Ekinci’nin üç dönem belediyecilik yaptığını ve tecrübeli olduğunu belirterek, yerel seçim sürecinde kendisine başarılar diledi.

Merkez İlçe Battalgazi Bağımsız Belediye Başkan adayı Ali Ekinci daha sonra Hasırcılar Beldesi’ne geçti. Burada belde sakinlerine hitap eden Ekinci, kendisinin Hanımınçiftliği Belediye Başkanlığı döneminde Hasırcılar Beldesine de hizmet götürdüğünü belirterek, “O günün zor şartlarında sıfırdan başladık. Bir köy gibi ve öyle bir duruma geldik ki kendi beldemiz dışına da çıkarak bizim insanımıza mağdur olan herkese yardımcı olmaya çalıştık. Bunlardan biri de Hasırcı Beldesi’dir. O dönemde beraber hizmet gördüğümüz bir arkadaşımız vardı, onun için değil, Hasırcılar Beldesi’nde yaşayan vatandaşlarımızın mağdur olmaması için yardımlarımızı esirgemedik, elimizi uzattık” şeklinde konuştu.

O dönemde yaptığı hizmetleri ve yardımları anlatan Ekinci sözlerine şöyle devam etti; “O zaman burada bir alt yapı çalışması yapılırken, üçte birini biz karşıladık. İçme suları projelerini de yine biz destekledik. Alt yapı için kullanılan malzemelerin çoğunu biz temin ettik. Burada bir mağduriyet ve sıkıntı olduğunu, bildiğimiz için yaptık. Bu insanlar bizim insanımızdı, bu hizmet onların hakkıydı. Battalgazi ilçesi yılların belediyesiydi. Belki Malatya’da ilk ilçe belediyesiydi. Biz o dönemde Battalgazi Belediyesi’ne de alt yapı için yardım yaptık”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 444
Bu Ay : 4144
Toplam : 4144

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom