Çocuk Felci Aşı Kampanyası

Çocuk Felci Aşı Kampanyası’nın 2’nci dönemi başlatıldı.

Çocuk Felci Aşı Kampanyası Malatya Yaşam-Sağlık

Malatya İl Halk Sağlığı Müdürü Doktor Kemal Şener, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Çocuk Felci Destek Aşılama kampanyasının 1’nci turu 23-29 Aralık 2013 tarihinde yapılmış olup, İlimizin de içinde bulunduğu 4 ilde Adıyaman, Kahramanmaraş, Malatya, Osmaniye eş zamanlı 2’nci dönem 17 Şubat’ta başladı ve 23 Şubat’ta sona erecektir. İlk turda aşılanan 0-59 aylık 5 yaş ve altı bebek ve çocuklarımızın 2’nci tur destek aşılaması yapılacaktır. Dünya Sağlık Örgütü’nün ve Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı’nın görüşleri doğrultusunda ilimizde aileler, rutin hizmetler çerçevesinde önerilen aşı takvimine ek olarak kapı kapı dolaşılarak uygulanacak olan Çocuk Felci Aşı Günlerinde çocuklarınızın 0-5 yaş aşılarını mutlaka yaptırmalı” ifadelerini kullandı.

“Çocuk Felci Poliomyelit virüsünün meydana getirdiği ve felçle (paralitik poliomyelit) zaman zaman da ölüm ile sonuçlanabilen bir hastalıktır. Bir zamanlar tüm dünyada görülebilen çocuk felci, bu hastalığın dünyadan yok edilmesi için başlatılan yoğun aşılama kampanyaları sonucunda ciddi bir şekilde azalmıştır.Polio Eradikasyon Programı kapsamında ülkemizde 1989 yılından itibaren yürütülen çalışmalar başarıya ulaşmış ve 1998 yılındaki son vakadan bu yana yeni vaka tespit edilmemiştir.

Ülkemizin de içinde bulunduğu Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölgesindeki 51 ülke ile birlikte 2002’de poliodan arındırılmış bölge olarak sertifikalandırılmıştır. Ancak dünyada halen poliovirüs dolaşımının devam ettiği bölgeler mevcuttur. Bu durum, vahşi poliovirüs dünyadan tamamen yok edilene kadar aşılama çalışmalarının devam etmesi gerekliliğini ortaya koymaktadır” diyen Şener, “Çocuk felci virüsü sadece insanlarda bulunur ve kişiden kişiye, bu virüsü taşıyan kişilerin dışkıları ile kirlenmiş yiyecekler ve su yolu ile ve daha nadiren solunum yolu ile bulaşmaktadır. Ilıman iklimlerde polio virüs enfeksiyonu yaz aylarında artar.

Poliovirüsü çok büyük bir hızla yayılan bir virüstür. Hasta kişiyle aynı evde kalan çocuklara yayılma oranı yüzde 100, erişkinlere bulaşma oranı yüzde 90’ın üzerindedir. Polio Eradikasyon Programı’nda amaç vahşi polio virüsünün yok edilmesidir. 1988 yılında başlatılan programın temel stratejilerinden biri de destek aşılama çalışmalarıdır” şeklinde açıklamasını tamamladı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 751
Bu Ay : 2333
Toplam : 2333

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom