Malatya Belediyesi Çöpten Elektrik Üretiyor

Malatya Belediyesi tarafından mevcut çöp alanı rehabilite edilerek, çöp alanında çıkan metan gazından 1.2 megawat elektrik üretiliyor.

Malatya Belediyesi Çöpten Elektrik Üretiyor Malatya Haber

.Malatya Belediyesi geri dönüşüm alanında bölgede örnek alınacak bir projeye imza attı. Geçtiğimiz yıl çalışmalara başlanan mevcut çöp sahasının rehabilite edilerek, metan gazından elektrik üretilmesi projesi, tamamlanarak elektrik üretimine başlandı.

Malatya Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından verilen bilgilere göre, Malatya Belediyesi’ne ait olan Malatya-Elazığ karayolunun 13. Kilometresinde bulunan Orduzu Yassıtepe ile Karamildan tepeleri arasındaki mevcut katı atık depolama alanı, yapılan projeyle hem rehabilite edildi, hem de çöpten çıkan metan gazından elektrik üretilmeye başlandı.

30 yılı aşkın bir süredir Malatya’nın vahşi depolama sistemi ile çöplerinin döküldüğü alanda yapılan proje maliyeti 5 milyon doları bulurken, Malatya Belediyesi’nin kasasından tek kuruş çıkmadan yap-işlet modeliyle gerçekleştirildi.

Yapılan incelemeler neticesinde hazırlanan fizibilite raporları sonucunda yap-işlet modeliyle özel sektöre yaptırılan proje kapsamında, alanın rehabilitasyonu ile elektrik üretim sistemi 8 ay gibi bir sürede tamamlanarak hizmete sunuldu.

Mevcut çöp alanında kurulan tesis Türkiye genelinde 10 ilde bulunurken, Doğu ve Güneydoğu bölgesinde ise sadece Malatya’da bulunuyor. Kurulan bu tesis Türkiye’de bulunan en gelişmiş proje niteliğinde olduğundan örnek teşkil ediyor.

Proje 17 Şubat Pazartesi günü saat 13.00’te düzenlenecek olan bir törenle hizmete açılacak.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 12
Bugün : 623
Bu Ay : 6603
Toplam : 6603

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom