İnsani Yardım Karar Tasarısı Görüşüldü

BM Güvenlik Konseyi'nin gündeminde Suriye'de yaşanan insanlık dramı vardı.

İnsani Yardım Karar Tasarısı Görüşüldü Dünya

BM Güvenlik Konseyi'nde Suriye'nin tüm bölgelerine kesintisiz tam yardım ulaştırılabilmesi için Avustralya, Ürdün ve Lüksemburg tarafından hazırlanan karar tasarısı üzerinde görüşmeler başladı.

BMGK'daki 15 ülkenin daimi temsilcisi düzeyinde başlanan ve kapalı gerçekleşen görüşmede tasarıya ilişkin ilk görüşlerin paylaşıldığı öğrenildi. Daimi temsilcilerin ayrılmasının ardından görüşmelerin uzmanlar seviyesinde devam ettiği kaydedildi.

Fransa'nın BM Daimi Temsilcisi Gerard Araud, BMGK çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, tasarı hakkındaki müzakerelerin ne kadar süreceğini henüz bilmediklerini belirterek, tasarının bir an önce kabul edilmesinden yana olduklarını söyledi.

Tasarıda Suriye'deki tüm bölgelere insani yardım ulaştırılmasının temin edilmesinin istendiğini kaydeden Araud, insani yardım konusunda Suriye'de uzun süredir önemli bir adım atılamadığını ifade etti.
Ruanda'daki soykırımdan bu yana en büyük insani krizin Suriye'de yaşandığını vurgulayan Araud, 3 milyon Suriyelinin yardımlara düzenli olarak ulaşamadığını anlattı.

"DENGELİ BİR TASARI"

Karar tasarısının gayet dengeli ve basit hazırlandığını ifade eden Araud, "Tasarıda, kentlerdeki kuşatmanın kaldırılması, rejim tarafından gerçekleştirilen hava saldırılarının sonlandırılması, okul ve hastanelerin asker ve silahtan arındırılması, insani yardımlara izin verilmesi çağrısı yapılıyor. Çok sade, politik olmayan, dengeli ve itiraz edilmemesi gereken bir tasarı" dedi. 

Tasarıda düzeltmeler de yapılabileceğini dile getiren Araud, hazırlanan metnin provokatif ya da "halkla ilişkiler" çalışması olarak değerlendirilemeyeceğini söyledi. Araud, "Cenevre görüşmeleri devam ederken böyle bir tasarının gündeme gelmesini nasıl değerlendirdiğinin" sorulması üzerine de tasarının Cenevre görüşmelerini etkilemesini istemediklerini ancak Cenevre'deki görüşmelerde de kimsenin önemli bir gelişme göremediğini ifade etti.

"FİKİR ALIŞVERİŞİNDE BULUNDUK"

Daha önceki açıklamalarında tasarıyı "tek yanlı ve kabul edilemez" bulduğunu belirten Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin ise BMGK çıkışı gazetecilerin sorularını yanıtlamadı. 

Churkin, Konsey çıkışında sadece, "Suriye'deki insani sorunlara ilişkin fikir alışverişinde bulunduk" ifadelerini kullanmakla yetindi.

Churkin daha önce yaptığı açıklamalarda, tasarının Cenevre'deki politik sürece zarar verebileceğini belirterek, zamanlamanın doğru olmadığını belirtmiş ve tasarıyı veto edecekleri sinyalini vermişti. 

TRT Haber

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 674
Bu Ay : 7471
Toplam : 7471

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom