Çocuklara Söz Geçirmenin Püf Noktaları

Uzman Pedagog Ali Çankırılı, ebeveynlere çocuklara söz geçirmenin püf noktalarını anlattı.

Çocuklara Söz Geçirmenin Püf Noktaları Malatya Yaşam-Sağlık

Uzman Pedagog Ali Çankırılı, Küçükçekmeceli ebeveynlere ‘Çocuklara Söz Geçirme Sanatı’nın inceliklerini anlattı. Bu kapsamda Küçükçekmece Belediyesi Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen söyleşiye katılan Çankırılı, ebeveynlerin en çok zorlandığı konuların başında gelen çocuklara söz dinletme hakkında bilgiler verdi.

“ANNE BABALIK İÇİN EĞİTİM ALMIYORUZ”

Konuşmasında anne ve babaların meslek sahibi olabilmek için yıllarca çabalayıp eğitim aldıklarını kaydeden Çankırılı, ebeveyn olmak için ise hiçbir eğitim alınmadığını söyledi. Çankırılı, “Bir makineyi ya da işi bozunca onu tamir etme şansımız oluyor. Ancak bir insanı bozduğumuzda onu kolay kolay tamir edemiyoruz” diye konuştu.

“DOĞRU DAVRAN, YAPTIRIM UYGULA”

Annelerin, babaların ve öğretmenlerin çocuklara sürekli nasihat ettiklerini doğru davranışı uygulayamadıklarını da kaydeden Çankırılı, “Çocuklarda görsel zeka ön plandadır. Bu nedenle anne ve babaların doğru davranışı yapmaları gerekiyor. Çocuklar anne ve babalarının aynası gibidir. Çocuklarında davranış bozukluğu olan anne ve babalar hatayı kendilerinde aramalı” dedi.

Ebeveynlerin çocuklarına söz geçirebilmek için sürekli konuşmak, tehdit etmek gibi her türlü yola başvurmalarına rağmen başarılı olamadıklarının da altını çizen Çankırılı, bunun sebebini ailelerin yaptırım uygulayamamasına bağladı.

“ÇOCUĞA CEZA YERİNE MOLA VERİN”

Çocuk yetiştirmede ceza vermek yerine anne ve babanın sinirlenmeden çocuğa davranışının sonucunu seçtirmesi gerektiğini de ifade eden Çankırılı, “Kardeşiyle sürekli kavga eden ve kardeşine vuran bir çocuğa siz bir müddet mola uygulamalısınız. Kardeşinden uzaklaştırıp mağdur olan kardeşle ilgilenmelisiniz. Tabiî ki sinirlenmeden bağırıp çağırmadan bunu yapmalısınız ki çocuk ceza değil bir mola olduğunu anlasın. Süre dolduğunda da çocuğa yaptığı davranışın yanlış olduğunu tekrar anlatmaya gerek yok. Zaten o çocuk o molayla yaptığı davranışın yanlışlığını anladı”dedi.

“BASKI VE DAYATMA YAPMA”

Anne ve babaların yemek yeme, ders çalışma gibi konularda çocuklara baskı ve dayatma yaptıklarını ya da çocukların sorumluluklarını üstlendiklerini kaydeden Çankırılı, çocuğa tek başına karar verme ve kendi sorumluluğunu alma şansı verilmesi gerektiğini söyledi. Çankırılı program sonunda ise katılımcıların sorularını yanıtladı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 231
Bu Ay : 6211
Toplam : 6211

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom