1,2 Megawat Elektrik Üretiliyor

Malatya Belediyesi mevcut çöp sahasını rehabilite ederek, elektrik santrali kurdu

1,2 Megawat Elektrik Üretiliyor Malatya Ekonomi

Malatya Belediyesi geri dönüşüm alanında bölgede örnek alınacak bir projeye imza attı. Nisan’2013 ayında çalışmalara başlanan mevcut çöp sahasının rehabilite edilerek, metan gazından elektrik üretilmesi projesi, tamamlanarak elektrik üretimine başlandı.

Malatya Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından verilen bilgilere göre, Malatya Belediyesi’ne ait olan Malatya-Elazığ karayolunun 13. Kilometresinde bulunan Orduzu Yassıtepe ile Karamildan tepeleri arasındaki mevcut katı atık depolama alanı, yapılan projeyle hem rehabilite edildi, hem de çöpten çıkan metan gazından elektrik üretilmeye başlandı.

30 yılı aşkın bir süredir Malatya’nın vahşi depolama sistemi ile çöplerinin döküldüğü alanda yapılan proje maliyeti 5 milyonu bulurken, Malatya Belediyesi’nin kasasından tek kuruş çıkmadan yap-işlet modeliyle gerçekleştirildi.

Çok yönlü kazançlı bir proje

Yap-İşlet modeliyle gerçekleştirilen projenin hayata geçirilmesi sırasında Malatya Belediyesi kasasından tek kuruş para çıkmazken, Malatya Belediyesi çöp alanından düzenli olarak kira geliri ile işletici firmanın cirosundan ayrıca pay alacak. Çöp sahasının rehabilitasyonu kapsamında; doğaya karbon salınımı azaltıldı, tüm sahanın etrafı tel çit ile çevrildi, çöplerden sızan suyun kontrol altına alınması için gerekli tedbirler alındı. Alanda oluşan kötü kokunun önüne geçildi ve metan gazından dolayı oluşan yangınlar bertaraf edildi. Hepsinden önemlisi de flare sistemi ile toplanan zararlı sülfür gazları yakılarak, zararsız hale getirildi.

8 ayda tamamlandı

Yapılan incelemeler neticesinde hazırlanan fizibilite raporları sonucunda yap-işlet modeliyle özel sektöre yaptırılan proje için 15 Nisan 2013 tarihinde sözleşme imzalanırken, alanın rehabilitasyonu ile elektrik üretim sistemi 8 ay gibi bir sürede tamamlanarak hizmete sunuldu.

Rakamlarla çöp alanının rehabilitasyonu

Yapılan rehabilite ile mevcut çöp sahası her yönüyle oluşturduğu sağlıksız ortamlardan arındırılarak, güvenli hale getirildi. Bu çalışmalar sırasında büyük rakamlarla işlemler gerçekleştirildi. İşte o rakamlar:

50 bin ton kil

15 bin ton çakıl

10 bin m2 jeotekstil malzeme

50 bin ton stabilizasyon malzemesi kullanıldı.

7 bin metre uzunluğunda gaz toplama borusu döşendi.

Çöp alanının rehabilitasyonu ile birlikte;

15 bin kişinin elektrik ihtiyacını karşılayacak 1.2 MW elektrik üretiliyor

Alandaki koku giderildi, yangınlar önlendi, su kaynakları kirli sulardan korundu. 1 milyon 200 bin litre benzin yanmasıyla oluşan hava kirliliğine eş değer kirliliğin önüne geçildi.

Türkiye’deki en gelişmiş proje

Mevcut çöp alanında kurulan tesis Türkiye genelinde 10 İl’de bulunurken, Doğu ve Güneydoğu bölgesinde ise sadece Malatya’da bulunuyor. Kurulan bu tesis Türkiye’de bulunan en gelişmiş proje niteliğinde olduğundan bölgede ve Türkiye’de örnek teşkil ediyor. Şu anda 15 bin kişinin ihtiyacını karşılayacak elektriğin üretildiği tesiste, ilerleyen zamanda yapılacak olan yeni eklemelerle birlikte 25 bin kişinin ihtiyacını karşılayacak elektriğin üretileceği kaydedildi.

14 Şubat’ta törenle hizmete açılacak.

Çöplerin enerjiye dönüştürülmesinin yanı sıra çöplerin çevreye zarar vermeden faydalı hale getirilmesi bakımından  hayati önem taşıyan bu önemli proje 14 Şubat Cuma günü düzenlenecek olan bir törenle hizmete açılacak.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 24
Bu Ay : 2508
Toplam : 2508

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom