İlkbahar'da Don Riski Fazla Olacak

Malatya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi, bu yıl kayısı yetiştiriciliğinde ilkbahar don riskinin fazla olacağını belirterek, üreticileri don sigortası konusunda uyardı.

İlkbahar'da Don Riski Fazla Olacak Malatya Haber

Malatya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İçinde bulunduğumuz dönem itibariyle iklimin ılıman gitmesi, özellikle bin rakımın altında bulunan alanlarda geçmiş yıllarda yaşanan don afeti ve etkileri göz önüne alındığında bu yıl kayısı yetiştiriciliğinde ilkbahar don riskinin fazla olacağını göstermektedir. Bu nedenle çiftçilerimizin Tarım Sigortası poliçe kabul süresi bitmeden sigorta yaptırmaları önem arz etmektedir.

İlimizde kayısı için ova ve sahil bölgelerde 25-27 Şubat tarihleri poliçe kabul günleri sonu olarak belirlenmiş durumdadır. Kayısı yetiştiriciliğinde İlkbahar geç donlarına karşı çiçeklenme döneminin de sigorta kapsamına alınması ve çiçeklenme döneminin prim desteğinin 2/3’ü devlet tarafından ödenmesi ise çiftçilerimizin poliçe maliyetini azaltmaktadır.

Devlet prim desteği oranı; tüm risklerde yüzde 50 oranında uygulanacak, ancak açık alanda yetiştirilen meyvelerde çiçeklenme dönemi dolayısı ile sigorta paketindeki diğer riskler hariç sadece don riskinde 1/3 oranında çiftçi tarafından, 2/3 oranında devlet primi desteği olarak karşılanacaktır.

Tarım sigortası yaptıracak üreticilerin Bakanlığımız çiftçi kayıt sistemlerine kayıtlı olmaları yasal bir zorunluluktur.
Sera, su ürünleri ve hayvan hayat sigortalarında diğer branşlardan farklı olarak kayıt ile birlikte risk inceleme sonucunda olumlu olması halinde sigorta poliçesi düzenlenmektedir.

Tarım Sigortaları Kanunu kapsamında poliçe son kabul günlerine ait detaylı bilgi ve tarım Sigortaları hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek isteyenler, www.tarsim.gov.tr adresinden ulaşabileceklerdir.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 1
Bugün : 1
Bu Ay : 1
Toplam : 1

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom