Organik Tarımın Önemi Anlatıldı

Malatya’da, organik tarımı geliştirme çalışmaları çerçevesinde Yeşilyurt İlçesi Cumhuriyet Örnekköy’de çiftçilere eğitim toplantısı düzenlendi.

Organik Tarımın Önemi Anlatıldı Malatya Eğitim

Yeşilyurt ilçesi Cumhuriyet Örnekköy’de yapılan organik tarım eğitimine; İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ali Selvi, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Selahattin Günci, teknik personel ile üreticiler katıldı.
Organik tarım konusunda üreticilerin sorunlarını dinleyen ve organik tarım hakkında bilgiler veren İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ali Selvi, “Organik tarım; bitkisel veya hayvansal üretimi doğanın dengesini bozmadan yapmak amacıyla uygun ekolojiler seçerek, yapay-kimyasal girdi kullanmadan sadece kültürel önlemler, biyolojik mücadele ve organik kökenli girdiler kullanılarak yapılan bir tarım şeklidir.

Organik tarımın amacı, toprak ve su kaynakları ile havayı kirletmeden çevre, bitki, hayvan ve insan sağlığını korumaktır. Kayısının ilimizin vazgeçilmezi olması ve son yıllarda artık kayısıda üretim miktarından çok hedefin kaliteyi artırmak olması organik tarımın önemini artırmaktadır. Organik tarım yapan ve ürün üretenlere, 2013 yılında meyve ve sebzeler için dekara 70 lira, tarla bitkileri için ise dekara 10 lira destek verildi. 2014 yılı için organik tarım desteklemesi başvuruları 28 Mart 2014’te sona erecektir” ifadelerini kullandı.
Selvi, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Dünyada organik ürünlere rağbetin artması sınırlı üretim yapılmasından dolayı ihtiyacı karşılamada yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle hem insan ve doğa sağlığı, hem pazar sorunu olmayan ve hem de girdisinin az olup, gelirinin daha yüksek olduğu organik tarımın ilimizde daha çok yaygınlaşmasını istiyoruz. 20 yıldır organik tarım yapan ve tarımda son dönemde meydana gelen farklılıkları takip eden örnek köylü üreticilerimizin, yeniliklere açık olup, modern tarım teknolojilerini takip etmesi nedeniyle, Malatya’da organik tarımın gelişmesinde ve ilerlemesinde pay sahibi olmuştur. Bu nedenle sizleri kutluyor ve başarılarınızın devamını diliyorum.”
Daha sonra konu uzmanları tarafından katılımcılara organik tarım ve desteklemeler hakkında bilgiler verildi ve üreticilerin soruları cevaplandırıldı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 444
Bu Ay : 4144
Toplam : 4144

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom