Akçadağ'da 272 Hayvana Kuduz Aşısı Yapıldı

Malatya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi, “Akçadağ ilçemizde çıkan kuduz hastalığından sonra da hastalık mihrakı ve çevresindeki köylerde 190 baş sığır cinsi hayvan ile 64 baş köpek ve 18 baş kedi koruyucu olarak aşılanmıştır” dedi.

Akçadağ'da 272 Hayvana Kuduz Aşısı Yapıldı Malatya İlçe

Kürecik’te kuduz vakası görülmesi üzerine yapılan çalışmalarla ilgili açıklamada bilgi veren Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi, “İlimiz Akçadağ İlçesi Kepez Köyü’nde çıkan kuduz hastalığına ilişkin olarak son günlerde görsel ve yazılı basında çıkan haberler üzerine aşağıdaki basın açıklamasının yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

İlimiz Akçadağ İlçesi Kepez Köyünde 13 Ocak 2014 tarihinde ihbar ve 15 Ocak 2014 tarihinde Elazığ Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğünce teyit edilen kuduz hastalığına karşı, 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’na dayanılarak 18 Ocak 2012 tarih ve 28177 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Kuduz Hastalığından Korunma ve Kuduz Hastalığı ile Mücadele Yönetmeliği çerçevesinde Akçadağ Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğünce gerekli idari ve fenni tedbirler alınmıştır” ifadelerini kullandı.

“Hastalık mihrakında kuduz köpekle temas ettiği köylüler ve sahiplerince beyan edilen ve tutanakla tespit edilen köpekler kuduzla mücadele yönetmeliğinin 13. Maddesinin 9. Fıkrası doğrultusunda ‘Isırılma nedeni ile müşahede altına alınan hayvanları ısıran hayvanda kuduz hastalığının resmi olarak teyit edilmesi halinde bu hayvanın ısırdığı hayvanlar müşahede sonucu beklenilmeden öldürülür ve imha edilir’ denildiğinden İlçe Müdürlüğümüz veteriner hekimleri kontrolünde İlçe Belediye Başkanlığı itlaf ekiplerince uyutularak itlaf edilmiş olup usulüne uygun olarak açılan çukurlara üzeri kireçlenerek gömülmüştür. Hayvanlar itlaf edilirken ateşli silahlar kullanılmamış ve canlı olarak da gömülmemişlerdir” diyen Selvi, açıklamasın şöyle tamamladı:

“İl Müdürlüğümüz Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü elemanlarınca hastalık mahalline gidilerek muhtarların da aralarında bulunduğu köy halkına hastalıkla ilgili bilgi verilmiştir.

İlimiz merkez ve ilçelerinde ‘Hayvan Hastalıkları ile Mücadele ve Hayvan Hareketleri Kontrolü Programı’ kapsamında uygulanmakta olan kuduz hastalığına karşı koruyucu aşılamalar devam etmekte olup 2013 yılı içerisinde 3 bin 48 baş kedi ve köpek aşılanmıştır. 2014 yılında İlimizde; 2 bin 996 baş kedi ve köpek ile kuduz hastalığı çıkacak hastalık mihrakları ve mihrak çevresindeki yerleşim yerlerindeki her tür hayvana koruyucu kuduz aşılaması programa alınmıştır.

Akçadağ İlçemizde çıkan kuduz hastalığından sonra da hastalık mihrakı ve çevresindeki Köylerde 190 baş sığır cinsi hayvan ile 64 baş köpek ve 18 baş kedi koruyucu olarak aşılanmıştır.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 13
Bugün : 715
Bu Ay : 5909
Toplam : 5909

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom