'Cenevre 2, Bu İnsanlık Katliyamına Ses Ver'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugün ortaya çıkan Suriye’de işkence görüntülerine tepki gösterdi

'Cenevre 2, Bu İnsanlık Katliyamına Ses Ver' Türkiye-Dünya

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AB Konseyi Başkanı Herman van Rompuy’un davetine icabetle, Brüksel’e geldi. Havaalanından Brüksel’de kalacağı otele geçen Başbakan Erdoğan, otelin karşısındaki Stephane Meydan’ında bekleyen kalabalığa hitap etti. Erdoğan, konuşmasına kendisini bekleyen vatandaşlarla buluşmayı ‘anlamlı’ olarak nitelediğini ve Türkiye’den selam getirdiğini söyleyerek başladı.

Suriye’de işkence yapıldığına dair kanıtların ortaya çıkması sonrasında tepkisini ortaya koyan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Anlamlı buluşma diyorum zira bugünkü buluşmamızın çok farklı bir döneme rastlaması bu toplantıya ayrı bir anlam kazandırıyor. Az önce dünya birçok televizyon kanalından Suriye’deki vahşeti izledi. On binlerce insanın, şu ana kadar 150 bin insanın, 7’den 70’e, kadınıyla, erkeğiyle nasıl öldürüldüklerini izlediler. Yarın Cenevre 2 toplantısı var. Şimdi biz de Brüksel’den sesleniyoruz. Ey dünya 150 bin insanın öldürüldüğü Suriye’ye karşı acaba sessiz mi kalacağız? ‘Cenevre 2 ses ver’ demek zorundayız. ‘Cenevre 2 Suriye’deki bu insanlık katliamına ses ver’ diyoruz. Zira ufacık yavruların nasıl öldürüldüğü bu resimlerde gösteriliyor, bu fotoğraflar gösteriliyor. Kimyasal silahlarla, konvansiyonel silahlarla, on binlerce insanın nasıl öldürüldüğü burada gösteriliyor” şeklinde konuştu.

“AÇIK KAPI POLİTİKAMIZI SÜRDÜRECEĞİZ”

Suriyeli mültecilere yönelik açık kapı politikasının sürdürüldüğünü ve sürdürüleceğini dile getiren Erdoğan, “Şu anda Türkiye’de 700 bin Suriyeli sığınmacı kardeşimiz var. Lübnan’da 1 milyon sığınmacı var. Ürdün’de 500-600 bin sığınmacı var. Ve bütün bunlara karşı biz açık kapı politikamızı sürdürüyoruz. Ve sürdüreceğiz. Misafirperverliğimizi, mazlumların, mağdurların yanında nasıl yer aldığımızı göstereceğiz. Brüksel uluslararası bir buluşmanın yeri. İşte sizler bu uluslararası buluşmanın merkezindesiniz. Ben bu akşamki bu toplantı için, bu toplantıya müsaade eden Brüksel yönetimine teşekkür ediyorum. Bu insani tepkiye, bu demokratik tepkiye gösterdikleri anlayış sebebiyle şahsım, arkadaşlarım, hükümetim adına teşekkür ediyorum” dedi.

“TÜM BATI ARTIK SESİNİ YÜKSELTMEK DURUMUNDADIR”

Suriye’de yaşanan vahşete karşı, tüm Batı dünyasının ve tüm insanlığın sesini yükseltmek durumunda olduğunu söyleyen Başbakan, “Gerçekten bu vahşet karşısında hep birlikte el ele vermeye mecburuz. Tüm Batı artık sesini yükseltmek durumundadır. Tüm insanlık sesini yükseltmek durumundadır. Ve inanıyorum ki, Cenevre 2 bu adımların atıldığı bir toplantı olacaktır” ifadelerini kullandı.

“YARIN, BUGÜNDEN DAHA GÜZEL OLACAK”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Sizler, vatan topraklarından uzakta Brüksel’de Avrupa’nın değişik yerlerinde bir aradasınız. Şimdi de günün bu saatinde bizlerle bir arada oldunuz. Bizler yarın Türkiye-AB ilişkileri ile alakalı olarak burada birçok görüşmeler yapacağız. Temenni ederim ki bu görüşmeler Avrupa Birliği’ndeki fasıllarla ilgili adımlarımızın çok daha farklı bir şekilde atıldığı görüşmeler olur, toplantılar olur ve inanıyorum ki geleceğe yönelik birliğimizin, beraberliğimizin bu noktada AB’nin güç devşirmesi noktasında da farklı bir başlangıç olur diye düşünüyorum. Sizleri çok fazla bekletecek değilim ama şunu söylüyorum; huzurlu olun, rahat olun.

17 Aralık sizleri rahatsız etmesin, 25 Aralık sizleri rahatsız etmesin. Bütün bunların üstesinden gelmeye muktedir bir AK Parti iktidarı vardır bunu unutmayın. İftiralar asla yer bulmayacaktır. Çünkü güneş balçıkla sıvanmaz, bunu böyle biliniz. Yarın bugünden daha güzel olacak. Yarın bugünden daha ileri olduğumuz günler olacak. İnşallah 2014, 2013’ten çok daha güzel olacak.

Emin adımlarla geleceğe yürüyoruz ama istiyoruz ki bu katliamlar dünyada dursun, Suriye’de dursun. Mısır’da maalesef demokrasi darbe yedi, Mısır’da dursun. Libya’da dursun. Tunus, Yemen her yerde, Myanmar’da dursun ve barış dünyada egemen olsun. Halkların iradesi egemen olsun. Bütün derdimiz budur, bütün davetimiz budur. Ben tüm siz değerli kardeşlerimi şahsım ve arkadaşlarım adına en kalbi duygularla selamlıyorum. Gecemiz kutlu olsun. Geleceğimiz aydınlık olsun inşallah. Sağ olunuz, var olunuz. Sizlere mutluluklar diliyorum. Allah birliğimizi, beraberliğimizi daim kılsın diyorum. Ve bizim biliyorsunuz bir ahdimiz var, bizim biliyorsunuz bir şarkımız var. Bu havaya da tam uyar. Beraber yürüdük biz bu yollarda. Beraber ıslandık yağan yağmurda. Şimdi dinlediğim tüm şarkılarda. Bize her şey sizi hatırlatıyor.”

Konuşmasını yoğun tezahüratlar ve alkışlarla sonlandıran Başbakan Erdoğan, daha sonra istirahat etmek üzere kalacağı otele geçti.Erdoğan ziyareti sırasında, AB Konseyi Başkanı Van Rompuy’un yanı sıra, Komisyon Başkanı Jose Manuel Barroso, Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ve diğer üst düzey yetkililerle de görüşmelerde bulunacak.

Ziyaret kapsamında ayrıca, “Belçika’ya İşgücü Göçünün 50. Yıldönümü” sempozyumunun kapanış oturumunda bir konuşma yapacak olan Başbakan Erdoğan, Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (TÜMSİAD) Avrupa’daki üyelerinin katılımıyla düzenlenecek olan “TÜMSİAD Avrupa Buluşması” adlı etkinliğe de iştirak edecek.
Başbakan’ın Brüksel’e ziyaretinde, AB ile ilişkiler tüm yönleriyle ele alınacak, ayrıca bölgesel ve uluslararası meselelere ilişkin görüş alışverişinde bulunulacak.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 822
Bu Ay : 4620
Toplam : 4620

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom