Hekimhan'da Tarım Toplantısı Yapıldı

Malatya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi, “Ne kadar az ilaç kullanır, ne kadar kaliteli ve sağlıklı ürün üretirsek o kadar getirisi olur” dedi.

Hekimhan'da Tarım Toplantısı Yapıldı Malatya İlçe

Hekimhan İlçesi Öğretmenevi Salonu’nda, ‘İyi Tarım Uygulamaları ve Yaygınlaştırılması Projesi’ kapsamında bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Malatya Kayısı Uygunluk Belgelendirme Ltd. Şti’nin organize ettiği toplantıda konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi, “Üretilen ürünlerin izlenilebilir olması için iyi tarım uygulamasına geçmemiz lazım. İzlenilebilir iyi ve kaliteli ürün üretirsek pazarlama sorunu da ortadan kalkmış olur.

Kayısı Araştırma Geliştirme ve Tanıtma Vakfı bünyesinde kurulan Malatya Kayısı Uygunluk Belgelendirme Limited Şirketi aracılığı ile üretiminizi sertifikalandırabilirsiniz. İyi Tarım uygulanması konusunda İl ve İlçe Müdürlüklerimizin eğitimleri aralıksız devam ediyor. Talep edilen her yerde eğitim vermeye hazırız. Sizlerde bu konuda üzerinize düşen görevi yapmalısınız. İyi tarımda en fazla dikkat etmemiz gereken konu zararlılara karşı mücadele metodumuz. Bahçelerimizde öncelikle kültürel, daha sonra biyolojik ve bioteknik mücadele yapmalı.

Eğer zararlının üstesinden gelemiyorsak en son kimyasal mücadeleye başvurmalıyız. Kimyasal mücadeleyi yaparken de konu uzmanlarımız tarafından reçetelendirilen, bakanlığımızın ruhsatlandırdığı ilaçları kullanmanız gerekiyor. Kullanırken meyve de ilaç kalıntısı olmaması için uygulama zamanına ve dozajına dikkat etmeliyiz. İşin özü, ne kadar az ilaç kullanır, ne kadar kaliteli ve sağlıklı ürün üretirsek o kadar getirisi olur. Unutmamalıyız ki aynı zamanda hepimiz tüketiciyiz” dedi.

Daha sonra, Malatya Kayısı Uygunluk Belgelendirme Ltd. Şti. Genel Müdürü Aydın Tay ile Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü İyi Tarım Uygulamaları konu uzmanı Ziraat Mühendisleri Mahmut Gültekin ve Ahmet Biri yöneltilen soruları cevapladı.

Toplantıya; Hekimhan Kaymakamı Mesut Çoban, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Selahattin Günci, Güzelyurt Belediye Başkanı Ali Seydi Millioğulları, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Doğu Kılıçaslan, Hekimhan Ziraat Odası Başkanı Hacı Parmaksız, köy ve mahalle muhtarları ile üreticiler katıldı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 106
Bu Ay : 6086
Toplam : 6086

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom