Geleceğin Mesleklerine Çağrı

Bir çok alanda çalışan kurum, iş aradığını belgeleyenleri ücretsiz kabul ediyor.

Geleceğin Mesleklerine Çağrı Türkiye-Dünya

Bakıma muhtaç yaşlıların büyük artış gösterdiği ve bakıcı açığının giderek büyüdüğü Almanya'da, bir eğitim merkezi, iş aradığını belgeleyenlere bu alanda ücretsiz eğitim veriyor.

Aynı zamanda bilgisayar uzmanlığı diploması da veren eğitim kurumunun Türk yöneticisi Filiz Temiz, bu önemli eğitim imkanlarından Türklerin yeterince yararlanmadığını belirterek, meslek sahibi olmak isteyenlere bilgiler verdi.

Almanya'da, özellikle yaşlı bakımı konusunda uzmanlara büyük ihtiyaç duyulduğunu belirten Filiz Temiz, 80 ve 90'lı yaşlarındaki insanların oranında artış olduğunu ve birinci nesil Türklerin de artık bu grupta yer aldığını dile getirerek, “Daha yüksek bir yaşam beklentisi ve buna bağlı olarak uzayan yaşama süreci, kalifiye personel ihtiyacında artışa neden olmakta. Göçmen kökenli olup iş arayan kişilerin İş Ajansı'ndan eğitim kuponu almaları durumunda yüksek bedelli bu eğitimleri ücretsiz olarak veriyoruz.” dedi.

Özellikle Türklerin bu tür eğitim imkanlarından haberdar olmadığından dolayı yeterince yararlanamadığını da sözlerine ekleyen Filiz Temiz şöyle konuştu: “Eğitime katılanlar 7 aylık ileri eğitim esnasında bakıcı asistanlığı, bunama hastaları bakımı, evde bakım ve hasta bakıcılığı evrak işleriyle ilgili kapsamlı teorik ve pratik bilgi kazanmaktadır. Bu alanda eğitim ve sertifika alanlar çok kolay iş bulabiliyorlar. Aynı zamanda bilgisayar uzmanlığı eğitimi alıp diploma almayı hak edenler de çok iyi pozisyonlarda çalışma imkanı buluyorlar. Almancası çok iyi olmayanlara da gerek kayıt esnasında gerekse eğitime başladıklarında elimizde gelen yardımlarda bulunuyoruz ve herkese kapımız açık.”

Eğitim kurumunu ziyaret edip çalışmaları hakkında bilgi alan Köln Başkonsolosu Hüseyin Emre Engin'in eşi Meral Engin, gerek bu eğitim imkanlarını tanıtmak gerekse bu eğitimlere katılmak isteyen Türk kökenlileri teşvik etmek amacıyla bir toplantı düzenleyeceklerini belirterek şunları söyledi: “Umarım çok sayıda vatandaşımız bu kurslardan yararlanır. Maalesef bu imkanlardan yararlanan Türklerin sayısı çok az. Bu eğitimlerin tanıtılması için 16 Şubat günü Köln Başkonsolosluğu'nda bir tanıtım toplantısı yapmayı planlıyoruz.” şeklinde konuştu.

TRT Haber

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 11
Bugün : 728
Bu Ay : 5922
Toplam : 5922

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom