Yaban Hayatı Tanıtım Merkezini Tamamladık

Doğa Koruma ve Milli Parklar 15. Malatya Bölge Müdürü Ayhan Deligöz, Yaban Hayatı Tanıtım Merkezi’ni tamamladıklarını kaydederek, “Çocuklarımıza yaban hayatını tanıtıcı çalışmalar yapacağız” dedi.

Yaban Hayatı Tanıtım Merkezini Tamamladık Malatya Haber

Deligöz, bozulan doğal dengenin düzenli hale getirilmesi için çeşitli faaliyetlerde bulunduklarını ifade ederek, “Bölge Müdürlüğümüzün asli görevi; av ve yaban hayatının düzenlenmesidir. Av ve avcılık sisteminin kurulması ve takibi noktasında görevimiz bulunmaktadır. Tabi bununla birlikte yaban hayvanlarının yetiştirilmesi ve yetiştirilen yaban hayvanlarının doğal alana bırakılması ve de bozulan doğal dengenin düzenli hale getirilmesi için çeşitli faaliyetlerde bulunuyoruz” diye konuştu.

Tabiat parklarının kendilerine bağlı olduğunu kaydeden Deligöz, “Bölge Müdürlüğümüze gelen tabiat parkları ve milli parklar takip ediliyor. Tabiat parklarının kuruluşundan işletmesine varıncaya kadar bölge müdürlüğümüzce takip edilmektedir. Bu bağlamda Malatya’da şuanda faaliyette olan Turgut Özal Tabiat Parkı Bölge Müdürlüğümüz ödenekleriyle İl Özel İdaresi tarafından yapılmıştır. Şuanda hizmete girdi. Nemrut Dağı milli parkı sorumluluğumuz alanında yer alıyor” ifadelerini kullandı.

Deligöz, nesli tehlike altında olan bitkiler için eylem planları hazırladıklarını belirterek, şunları söyledi:
“Doğada nesli tehlike altına girmiş bitkileri de tespit ediyoruz. Nesli tehlike altında olan bitkiler için eylem planı hazırlıyoruz. Bu sene Malatya’da 3 önemli tür için eylem planı hazırladık. Malatya’da sınırlı kalmış ve dünyanın başka bir yerinde olmayan Iris Peshmeniana Güner (Peşmen Nevruzu), Ornithogalum Malatyanum Mutlu (Yar Sasalı) ve Hypericum Malatyanum Peşmen (Malatya Kantaronu) türlerinin neslinin devamıyla ilgili eylem planı hazırladık.”

Deligöz, Yaban Hayatı Tanıtım Merkezi’nde çocuklar için tanıtıcı çalışmalar yapacaklarını kaydederek, “Programda olmamasına rağmen Yaban Hayatı Tanıtım Merkezimizi tamamladık. Yaban Hayatı Tanıtım Merkezi şuanda Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’da yok. Bazı yerlerde bile yeterli büyüklükte değil. Biz 280 metre karelik Yaban Hayatı Tanıtım Merkezimizi yaptık. Milli Eğitim İl Müdürlüğü ile görüşerek, çocuklarımıza yaban hayatını tanıtıcı çalışmalar yapacağız. Çocuklarımızı daha bilinçli hale getirmenin gayreti içerisinde olacağız” şeklinde konuştu.
Günpınar Şelalesi ve Kozluk Çayı’nda tabiat parkı yapmayı planladıklarını ifade eden Deligöz, “Günpınar Şelalesi’nin bulunduğu alanı tabiat parkına dönüştürme gayretimiz var.

Bu tabiat parkının projesine başladık. Çalışmalar devam ediyor. İnşallah bu sene içerisinde Günpınar Şelalesi’nde tabiat parkı statüsü kazandırmak suretiyle vatandaşlarımıza daha güzel ve nezih bir ihtiyacı gidermek istiyoruz. Yine aynı şekilde Kozluk Çayı’nda tabiat parkı düşünüyoruz. Oradaki Sarı Sazan balığının da korunması suretiyle güzel bir tabiat parkı yapmak istiyoruz” açıklamasını yaptı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 482
Bu Ay : 2011
Toplam : 2011

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom