Şimdilik Malatya'dan Van'a Kadar Satılıyor

Malatya’dan Van’a kadar gerçekleştirilen temperli cam satımı, bu yıl yapılacak ek yatırımla Ortadoğu ülkelerine kadar ihraç edilecek.

Şimdilik Malatya'dan Van'a Kadar Satılıyor Malatya Ekonomi

Malatya 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Tempo Cam Genel Müdürü Erhan Demirkol, Malatya Oda Dergisi’ne firmanın üretim öyküsünü anlattı. Bölgenin temperli cam başta olmak üzere sektördeki birçok ürün ihtiyaçlarını karşıladıklarını belirten Demirkol, “Daha önceleri temperli cam batı illerinden tedarik edilmekteydi. Yaşamımızda vazgeçilmez bir yapı ürünü olan Cama ilginin artması ile birlikte temperli cama talep de artış gösterdi. Biz de bu ihtiyacı karşılamak üzere temperli cam üretimi yatırımımızı yaptık. Bu sayede Malatya ilinden Van iline kadar uzanan aluminyum cephe sistemi, cam balkon, PVC, küpeşte gibi sektörlerdeki bir pazarın ihtiyacını birikim ve tecrübelerimizi kullanarak karşılama düşüncesini hayata geçirdik. Bu arada piyasanın ihtiyacı ve camı yoğun kullanmamızdan dolayı önce çift cam üretimine başlanıldı. Bunlara ek öz kaynaklarımızla 2012 yılında lamine kesim hattı ve CNC cam işleme makineleri yatırımı yapıldı ve yine bir başarıya imza atılarak çift cam tesisimize yapılan yatırımlar ile 1 Mayıs 2012 yılında Tempo Cam olarak Trakya Cam Patentli Isıcam üreticisi olarak üretime devam edildi. Bütün bunları yaparak müşterilerimizin ihtiyacı olan düzcam, temperli cam, şekilli cam, ısıcam, bondingli ısıcam gibi ürünleri porföyümüze ekledik. Bu sayede müşterilerimiz istedikleri ürünleri bizde bularak farklı illerden satın alma yapmalarına gerek kalmamıştır” ifadelerini kullandı.

“İhracat konusunda çalışmalarınız neler? Bu konuda hangi ülkeler ile köprü kurdunuz ve önümüzdeki süreçte hangi ülkelere ihracatı hedefliyorsunuz” sorusunu Demirkol şöyle cevaplandırdı:

“İhracat konusunda şu ana kadar ciddi bir çalışma yapamadık. Bunda ana sebep kapasitemizin ancak yurtiçi satışlara yeterli olması. Kuruluştan bugüne edindiğimiz tecrübe ile 2014 yılında yeni yatırımlar planlamaktayız. Bu yatırım hem kapasite artımı hem de yeni nesil nitelikli camlardan temperlenebilir low-e kaplı camları temperleyecek bir makine hattı alımı şeklinde olacak. Nitelikli cam enerji tasarrufu sağlayan özel kaplamalı camlara verilen isimdir. Ülkemiz enerjiyi dışarıdan aldığından ve enerji maliyeti yüksek olduğu için enerji tasarrufu için yapılan çalışmalar dana da önem taşımaktadır. Bu yatırım ile birlikle yurtiçi satışlar yanında başta Ortadoğu ülkeleri olmak üzere ihracat yapacak ülkelerde çalışmalara başlayacağız.”

Demirkol, “Sektörel anlamda karşılaştığınız genel sıkıntılar neler” sorusuna karşılık, “Malum tüm sektörlerde olduğu gibi cam sektöründe ve bağlantılı sektörlerimizde aşırı bir rekabet bulunmakta. İşçi ve enerji maliyetleri de çok yüksek. Özellikle kalifiye personel sıkıntısı had safhada. Bu da verimlilik ve kaliteyi etkilemekte. Bu konu Türkiye'nin sorunu konumunda. Bunun yanında ekonomik istikrarın tam olarak oturmaması da finansman sorunlarının yaşanmasına sebep olmakta. Bahsettiğim tüm bu konular sadece bizim sektörün değil tüm sektörlerde ortak sorunlardır. Bunları bildiğimiz için üretim ve satış stratejilerimizi günün koşullarına göre revize ederek yolumuza devam ediyoruz. Zaten önemli olan bu şartlarda başarılı olabilmenin formülünü bulabilmek ve uygulamaktır” yanıtını verdi.

Demirkol, “Önümüzdeki süreçte üretim ve pazar ağı ile ilgili hedefleriniz nelerdir” sorusunu da şöyle cevaplandırdı:
“Yukarıda da bahsettiğim gibi temperli cam üretim hattımızda makine kapasitemizi artırarak Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölgesi’ne daha iyi hizmet vermeyi sağlamak ve ihracat ile ilgili yurtdışı müşterileri oluşturmak ilk hedefimiz. Yeni nesil enerji verimliliği sağlayan camlarında üretimini yaparak ısıcam bölümümüzün kapasitesini de artırıp bölgemizin ihtiyacını batı bölgelerden daha hızlı karşılama yoluna gitmek diğer bir hedefimiz. Bunlarla birlikte inşaat sektöründe olabilecek krizler göz önüne alınarak resmi işlerde hizmet vermek için Isıcam ürünlerimizde ve temperli cam için TSE belgesi alımı çalışmalarımızda devam etmektedir. Şu an ISO 9001:2008 belgesi, CE Belgesi ve Trakya Cam Yetkili üreticilik belgelerimiz mevcut bir şekilde üretimlerimize devam etmekteyiz.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 168
Bu Ay : 6965
Toplam : 6965

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom