Hayvan Yetiştiricilerine Küpeleme Uyarısı

Malatya ili Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birlik Başkanı İhsan Akın ve birlik heyeti Yazıhan ve Arguvan ilçesine bağlı bazı köylerde 2014 yılı teşvikleri, küpeleme, çobanlığın meslek olarak tanımlandığı proje, kırsal kalkınma yatırımları projesi ve kredilerle alakalı bilgiler verdi.

Hayvan Yetiştiricilerine Küpeleme Uyarısı Malatya Haber

Bilgilendirme toplantısında konuşan Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birlik Başkanı İhsan Akın, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının son yaptığı önemli çalışmalar hakkında yetiştiricilere bilgiler aktararak, “Kırsalda herhangi bir neden ve eksiklik ve aksaklıktan dolayı hayvanlarının küpesini yaptırmayan yada sisteme kaydını yaptırmayan yetiştiriciler için geçici olarak cezai işlem 31 Aralık 2014 tarihine kadar kaldırılmıştır. Bu anlamda tüm yetiştiricilerimizin küpesiz ve kayıt dışı olan hayvanlarını kayıt altına almaları için bağlı bulunduğu il ve ilçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne yazılı ve sözlü müracaat edip tüm iş ve işlemlerini yaptırabilirler. Aksi halde süre bitiminde kesinlikle cezai işlem uygulanacak. Yetiştiricilerin bu süre içerisinde küpesi düşen hayvanları ve küpesiz olan hayvanlarını küpeletmeleri gerekiyor” dedi.

Akın, “Yine süre bakımından kısa olan tarıma dayalı ekonomik yatırımların desteklenmesi proje kapsamında müracaat süresi 27 Ocak 2014 tarihinde bitecek ve kırsal kalkınma destekleri sabit yatırımlarda küçükbaş hayvan işletme yatırımları projesine yüzde 50 hibe verilecek. Bu bağlamda tüm kırsalda hayvancılıkla iştigal eden insanların faydalanması için Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne Ocak ayının sonuna kadar proje sunmaları gerekiyor” şeklinde uyarıda bulundu.

Çobanlığın meslek olarak tanımlanması projesini hakkında bilgi veren Akın şunları aktardı: “120 saat ve 15 gün kurs gören yetiştiricilere sertifika verilecek. Sosyal anlamda destekler sağlanacak olan kurslara katılan kriterlere uyan çobanlara İŞKUR ve Hayvancılık Genel Müdürlüğü tarafından farklı destekler sağlanacak. En az ilkokul mezunu ve sigortası olmayan herkes müracaat edebilecek. Şu ana kadar çobanlık kursuna müracaat edenlerin sayısı yaklaşık 760 kişi”.

Akın, son yıllarda Ziraat Bankası tarafından verilen işletme ve yatırım kredileri ile birlikte bazı destek programları hakkında bilgi aktararak, Arguvan’ın Bozburun Köyünde ise vatandaşların yaşamış olduğu Kadastro sorununun çözülmesi için yetkililere çağrıda bulundu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 377
Bu Ay : 6357
Toplam : 6357

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom