"Seçimde Gereken Cevap Verilecektir"

Cumhuriyet Halk Partisi Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, “Malatyalılar kendilerini 2. sınıf insan gören anlayışa, yaklaşan yerel ve genel seçimlerde gerekli cevabı vererek dur diyecektir” dedi.

Malatya Siyaset

Parti binasında, merkez ilçe Battalgazi Başkanı Abdulvahap Ayzabar ve parti yönetim kurulu ve bazı ilçe başkanları ile birlikte yaptığı basın açıklamasında, Malatya’yı 2013 yılı olarak değerlendiren CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, “2014 e adım atmışken Malatya eğitimden sağlığa, tarımdan ekonomiye büyük kayıplar yaşamaya devam etmektedir. 11 yıllık AK Parti iktidarı döneminde çalışan fabrikaları teker teker peşkeş çekilen, bölge müdürlükleri kapatılan, gelişmek yerine gerileyen bir Malatya ile karşı karşıya kaldık.

AK Parti’ye verdiği desteği her yıl gerileyerek ödeyen Malatya, 11 yıllık gerilemesine 2013 yılında da devam etmiştir.

2014 yılına adım atarken Malatya’nın genel durumuna bir göz atalım; Malatya Valiliğince bastırılan ‘Malatya Eğitim Raporu’ kitapçığında Malatya’da eğitimin iflas ettiği görülmektedir. Raporda eğitime sağlanan imkanlar Türkiye ortalamasının üzerinde olmasına rağmen merkezi sınavlarda elde edilen başarı Türkiye ortalamasının altındadır. 2013 yılında Yükseköğretime geçiş sınavında 81 il arasında 41. sırada yer almıştır” diye konuştu.
Kiraz, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“AK Parti hükümeti, çiftçilerle barışık değil, hep kavgalı olmuştur. Malatya’ da 70 bin çiftçi ailesi tarımla uğraşmaktadır. Üretici Malatyalıların mağduriyeti her geçen gün artmaktadır. Kayısı para etmemekte, pancar ve tütüne kota konulması sonucu üretim daralmıştır. Tarım ve hayvan üretici girdileri yüzde 100’e yakın pahalanmıştır. Üreticiler icra dairelerini yol eylemiştir. Türkiye tarihinde ilk defa saman ithaliyle, hayvanlarını otlatacak meraları elinden alındığı için çareyi besiciliği bırakmakta bulan üreticilerle karşılaştık. Bir türlü tamamlanamayan barajlarla, sulama kanallarıyla binlerce çiftçi mağdur edilmiş, sulama sorunu bir türlü bitirilememiştir. Olan suyu tarlaya götüremeyenler, akarsuları da üreticilerden alıp para karşılığı HES şirketlerine peşkeş çekmişlerdir.

Şehrimizin iki yakasında vatandaşlarımıza hizmet etmekte olan devlet hastanelerinin teke düşürülmesi şehrin bir yakasını mağdur etmiştir. Başbakanın hayalim dediği şehir hastaneleri projesi Malatya’ya uğramamıştır.”
Çevresindeki iller içinde çevre yolu olmayan tek ilin Malatya olduğunu söyleyen Kiraz, “AK Parti’den karayolları konusunda da istediği hiçbir hizmeti alamamıştır. Yıllardır bir metre ilerlemeyen Kuzey Çevre Yolu’nun da akıbetinin ne olacağı bilinmektedir. Erkenek ve Karahan tünelleri hala tamamlanamamıştır. Sivas Karayolu’na yıllar sonra başlanabilmiştir.

Dünya kuru kayısı üretimin yüzde 85’ini tek başına karşılayan bir şehir ekonomik bunalımda olur mu? Maalesef Malatya bu büyük tekelci gücünü kullanamamakta, üretim ve pazarlama konusunda yapılan yanlışlar nedeniyle geleceğini kendi elleriyle yok etmektedir. 1. ve 2. Organize Sanayi Bölgesi tam kapasiteyle çalışamamakta, yeni teşvik sistemi Malatya’ya kayıplar yaşatmıştır. İşsizlik önüne geçilemeyecek boyutlara ulaşmıştır.
Malatya merkezi çarpık kentleşmeyle, herkes için çileye dönen trafik sorunuyla, geciken hizmetlerle, yapılıp sökülen kaldırımlarla, halktan talep edilen kaldırım paylarıyla, sıkışmış vizyonsuz bir kent görünümü aldı. Malatyalılar kendilerini 2. sınıf insan gören anlayışa, yaklaşan yerel ve genel seçimlerde gerekli cevabı vererek dur diyecektir” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 787
Bu Ay : 14963
Toplam : 14963

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom