Erzurum Necmettin Evci İle Düşünceye Doydu!

Yazarımız Necmettin Evci’nin, Atatürk Üniversitesinin davetlisi olarak gittiği Erzurum’da ‘Medeniyet ve Kimlik’ konulu konferansı ilgi ile izlendi.

Erzurum Necmettin Evci İle Düşünceye Doydu! Malatya Kültür-Sanat

Hakikatin farklı, yönleri, açıları, tarafları olması gerektiğini söyleyen Evci, “Bir hakikat bütün zamanların gerçekliği demektir.” dedi. Medeniyetin insan varoluşundan ayrı düşünülemeyecek ontolojik temellerini anlam boyutu ile kritik eden yazarımız, konuşmasında felsefi bir açılım yaptı. Konferans, anlam ve değer yoksunluğundan dolayı modern insanın derin bir medeniyet bunalımı yaşadığı realitesinden yola çıkarak, medeniyetin tam da insan varlığımızı anlamlı kılan değer ve unsurların kurumsal, örgütlü işleyişe dönüşerek yaşanılır olmasıyla mümkün olacağı esprisi etrafında biçimlendi.

Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Doğu Dilleri Kulübü’nün düzenlediği “Ortadoğu-Arap Dünyası Ekseninde Medeniyet ve Kimlik Bunalımı” konferansı, Kültür Merkezi Mavi Salon’da gerçekleşti. Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dilaver Düzgün, takdim konuşmasında medeniyet kelimesi hakkında kısa bir bilgi verdi. Medeniyet kavramının, Tanzimat aydınları tarafından kullanılarak günümüze kadar geldiğini hatırlatan Düzgün, “Medeniyet kavramının karşılığı olarak konulan kelime uygarlıktır. Medeniyet ile birlikte kullanılan diğer bir kavram da kültürdür ve kültür millidir.” dedi.

Hakikatin çeşitliliğini kaybettiğini ifade eden Yazarımız Necmettin Evci de , “Bir gerçek her zaman ve her yerde doğrulanabilir bir değişmezliğe sahip olursa, işte o zaman hakikat olma vasfına sahip olmuş demektir.” diye konuştu.

Felsefi, ontolojik açılımlarıyla dikkat çeken konuşmada, insanın kitlesel bir varlık olarak beşer kategorisinden halife olma sürecine doğru izlediği tekâmül üzerinden değişik fikirlerin kapılarını aralandı. Günün anısına yazarımıza verilen plaket sonrasında ikinci konferans Erzurum Yazarlar Birliğinde gerçekleşti. Daha çok fikir ve sanata ilgili gençlerden oluşan çok sayıda dinleyicinin katıldığı ikinci toplantı, daha çok yazar kaygıları, bir sanat ve edebi etkinlik olarak okumak, düşünmek ve yazma meselesi etrafında devam etti. Şube başkanı M. Hanefi İspirli, Necmettin Evci’ye konuşmasından dolayı plaket takdim ederken, iki konferansta Erzurum’un bu iki konferans sayesinde fikir, bilgi ve felsefe adına dolu dolu bir gün yaşadıklarını ifade etti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 2
Bugün : 119
Bu Ay : 6099
Toplam : 6099

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom