Sekiz Kez Barış Süreci Başladı Ama

Her seferinde bu girişimler maalesef boşa çıkarıldı. Arkasından da çok klasik bir şablon olarak çok daha kanlı bir süreç başladı.

Sekiz Kez Barış Süreci Başladı Ama Malatya Kültür-Sanat

Gazeteci Yazar Markar Esayan, 3 Ocak’ta çözüm sürecinin çok ciddi anlamda başladığını ifade ederek, “Türkiye’nin bu sorunu çözmesi, farklı bir paradigmaya geçmesi demektir” dedi.

Bilgi Yolu Eğitim Kültür ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (BİLSAM) tarafından düzenlenen konferanslar dizisinin son konuğu Gazeteci Yazar Markar Esayan oldu.

“Türkiye’de Büyük Barışa Doğru” konulu bir konferans veren Esayan, Malatya'nın özel bir yer olduğunu belirterek şöyle konuştu: "Son bir yıldır şehit cenazesi ya da naaş gelmiyor. Bu çok değerli. Buna öncelikle güçlü bir siyasi partinin sahip çıkması ve tabanın ona destek vermesiyle mümkün olabilecek bir şeydi. Bunun dışında 8 anlamlı barış girişimi yaşandı. 1993 yılı bunun en büyük acı tecrübesi oldu. Özal’ın ciddi bir inisiyatifi vardı ama 33 silahsız asker, Bingöl’de şehit edildi. Her seferinde bu girişimler maalesef boşa çıkarıldı. Arkasından da çok klasik bir şablon olarak çok daha kanlı bir süreç başladı”

Esayan, çözüm sürecinin diğer meselelerden daha önemli olduğunu kaydederek şunları söyledi: “Çözüm sürecinin, kendisiyle kısıtlı bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Kürt ya da PKK meselesi, adına ne derseniz diyin. Bunun gibi kırmızıçizgili sorunlarımız var. Ama en önemlisi, en can yakıcısı ve günceli çözüm sürecidir. Ermeni meselemiz, Kıbrıs meselesi, Alevi meselesi var. Böyle kırmızı çizgili sorunlarımız var. Bunlar doğrudan eski devlet yapısının kendisini ürettiği ve iktidarını kurduğu sorunlardır. Bunların 'çözülmemesi' gerekiyordu. Eğer bu ülkede gençler birbirlerini öldürmezse, bu ülkede istikrar ve barış olursa, böyle bir derin devletin gizlenebileceği bir karanlık oluşturulamaz. Yani o yüksek tansiyon üzerinden, o çok olağanüstü gergin gündemler yaşanmazsa, asla kendi varlıklarını, kendi iktidarlarını sürdüremezler.”

3 Ocak’tan bu yana Türkiye’de olağanüstülüklerin arttığına dikkat çeken Esayan, sözlerini şöyle sürdürdü: “3 Ocak’ta çok ciddi anlamda başlayan bir çözüm sürecine sahibiz. 3 Ocak’tan beri Türkiye’de olağanüstülükler arttı. Bu bir rastlantı değil. 3 Ocak’ta böyle bir süreç ortaya çıkıyor. Ondan sonra Paris cinayetleri yaşanıyor. Pek çok kriz derken, Gezi krizini yaşıyoruz. Bugün bu büyük yargı krizi. Komplolara çok soğuk bakan bir insanım ama bunlarında bir rastlantı olduğunu düşünmüyorum. Bunun gerçekten Türkiye’nin en önemli sorunu olduğun düşünüyorum. Dünya dikensiz bir gül bahçesi değil. Türkiye’nin bu sorunu çözmesi, farklı bir paradigmaya geçmesi demektir.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 430
Bu Ay : 2914
Toplam : 2914

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom