Bir Konak Daha Restore Ediliyor

Malatya mimarisinde önemli bir yere sahip olan Beşkonaklar’ın bulunduğu Beşkonaklar Caddesi Yeni Lale Sokak girişinde bulunan yıkık haldeki tarihi konak, Malatya Belediyesi tarafından restore ediliyor.

Bir Konak Daha Restore Ediliyor Malatya Kültür-Sanat

Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın incelemelerde bulunduğu tarihi konak, aslına uygun olarak düzenlenerek kültürümüze kazandırılacak.

Belediye Başkanı Ahmet Çakır, beraberinde Belediye Başkan Yardımcısı Ertan Mumcu ile birlikte restorasyon çalışmaları büyük oranda tamamlanan konakta incelemelerde bulundu. Konağın tarihi ve sürdürülen restorasyon çalışmaları hakkında bilgi alan Başkan Çakır, konağın bölümlerini tek tek gezerek yapılan restorasyon çalışmalarını yerinde gördü.

Beşkonaklar Caddesi Yeni Lale Sokak girişinde bulunan ve yıllar içerisinde yıkık, dökük, harabe bir hale gelen iki katlı, çift girişi olan tarihi konak, Malatya Belediyesi tarafından devralındıktan sonra, hemen restorasyon ihalesi yapılarak çalışmalara başlandı.

Herhangi bir aksilik çıkmadığı takdirde, 2014 yılı Şubat ayının sonlarında tamamlanması planlanan restorasyon çalışmaları, yoğun bir şekilde sürdürülen çalışmalar neticesinde yüzde 90 oranında tamamlandı.

Devam eden restorasyon çalışmaları kapsamında bugüne kadar; konağın duvarları aslına uygun olarak çivi ve telle örülerek kıtık sıva yapıldı. Ahşap merdivenler, kapı ve pencereler yine aslına uygun olarak yapılıyor. Konağın yer döşemeleri ve diğer ahşap doğramaların yenilenmesi çalışmaları devam ediyor. Bunlar tamamlandıktan sonra ise vernik kaplamaları da yapılarak, dayanıklı bir hale getirilecek.  Dış cephedeki mevcut pencere demirlerinin bakımları yapılarak yenileniyor, eksik pencere demirleri de yine aslına uygun olarak yeniden yapılıyor.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 13
Bugün : 370
Bu Ay : 888
Toplam : 888

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom