Amaç Hastalıklardan Arınmış İşletmelerde Üretim

Malatya’da ilk kez, hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren Dutpınar Gıda Sanayi Tic. Ltd. Şti. ‘Hastalıktan Ari İşletme Belgesi’ almaya hak kazandı.

Amaç Hastalıklardan Arınmış İşletmelerde Üretim Malatya Haber

Akçadağ Kaymakamı Ramazan Keskin, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ali Selvi, İl Müdür Yardımcısı Ramazan Aytekin ve Ahmet Turan Karaca, Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Nedim Şahingil, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Vahap Şahin ile Akçadağ İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mekselin Yıldız, Malatya’da faaliyet gösteren ‘Hastalıktan Ari İşletme Belgesi’ almaya hak kazanan Dutpınar Gıda Sanayi Tic. Ltd. Şti.’ni ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Tesis ziyaretinde konuşan Ali Selvi, “Hayvan sağlığı ve halk sağlığının korunması, güvenli hayvansal üretim yapılması ve hayvansal ürünlerin ihracatının sürdürülebilmesi için gerçek ve tüzel kişilere ait işletme veya işletmelerin, Bakanlık tarafından belirlenen hayvan hastalıklarından ari olarak üretim yapmasının sağlanması amaçlanmaktadır. Hastalıklardan ari işletmeler için sağlık sertifikasına sahip olan süt sığırı işletmelerinde bulunan, damızlık boğalar dışındaki, altı ay yaşın üzerindeki erkek hayvanlar hariç, tüm sığırlara hayvan başına doğrudan destekleme ödemesi yapılmaktadır.

Ari sığır başına ödeme birim miktarları 500 başa kadar 2013 yılı için 375 TL ödeniyor. 501 baş ve üzeri için ise yüzde 50’sine karşılık gelen tutarın ödenmesi suretiyle uygulanmaktadır. Bu işletmemiz sivil müteşebbis olarak Malatya’da ilk Hastalıktan Ari İşletme Belgesi almaya hak kazanan işletmemizdir. Hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren tüm işletmelere örnek teşkil edeceğini düşünüyorum. Bu işletmemiz 2010 yılında Bakanlığımız Hayvancılık Desteklemeleri çerçevesinde 7 yıl vadeli faizsiz kredi ile 275 ithal sığırla faaliyete geçmiştir. Toplam 7,8 milyon TL yatırım yapan işletmede şu an 630 büyükbaş hayvan mevcut olup bunun 320’si sağmal hayvanlardır. İşletmemizde günlük yaklaşık 6,5 ton, yıllık yaklaşık 2 bin 300 ton süt üretilmektedir. İşletme anlayışlarından ve üretimlerinden dolayı kendilerini tebrik ediyorum” dedi.

İşletmenin gezilmesinin ardından Hastalıktan Ari İşletme Belgesi almaya hak kazanan Dutpınar Gıda Sanayi Tic. Ltd. Şti. yetkilisi Mehmet Önel’e Akçadağ Kaymakamı Ramazan Keskin ve Tarım İl Müdürü Ali Selvi tarafından belgeleri takdim edildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 475
Bu Ay : 1098
Toplam : 1098

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom